Досадашња кампања за опште изборе који се одржавају у недјељу поприлично је досадна, неинвентивна и тиха, иако се очекивало и прогнозирало да ће бити једна од најпрљавијих, став је стручњака и аналитичара који тврде и да народ никад равнодушније није дочекивао предстојеће изборе

„Очекивала се прљава кампања па и инциденти након поларизације са посљедњих скупштинских засједања како градског парламента, тако и Народне скупштине Републике Српске. Тамо је фалио само Пуниша Рачић да запуца, али након што је напуштена Скупштина све се смирило. Било је неких повишених тонова, али на срећу даље од тога се није отишло иако се очекивало с обзиром на зараћеност два блока“, рекао је за „Независне новине“ Небојша Тојагић, политички аналитичар.

Оно што је чињеница, а у вези са чим се сви слажу, јесте да реакција грађана никада није била равнодушнија, а оног дана када наступи изборна тишина нико се неће сјећати ни кампање, као ни главних порука којих углавном није ни било.

„Оно што смо до сада видјели је толико досадно, неинвентивно и препуно општих мјеста. Толико је досадно да ме страх да ће се у петак увече, пред саму изборну ћутњу, десити нешто јако озбиљно у земљи што може да пољуља досадашњи предосадни ток“, рекла је за „Независне новине“ Марија Милић, савјетница за медије и политичку комуникацију.

Она истиче да на овим изборима, као и прошлим, имамо потпуно одсуство дебате, апсолутну поларизацију друштва, немогућност да видимо сучељавање кандидата који су кандидовани за исту функцију како бисмо донијели одлуку базирану на чињеницама, а не на тумачењу медија, друштвених мрежа или појединаца.

„Безброј изјава у медијима огромне масе кандидата без изграђеног личног политичког имиџа, заборавите их чим прођете билборд или изјаву коју је дао. Безлична маса плус неколицина копија лидера политичких партија, који чим лидер да изјаву искоче да понове исто то, и свега неколико изузетака које бисмо могли да препознамо у маси. Изјаве у јавности и визуали изгледају као да је једна те иста особа у Републици Српској свима радила кампању, као да су се сви прикачили на исти рачун за плаћање, кад је већ ту, да не пропадне“, истакла је Милићева, наглашавајући да оно што је другачије него досад, али много горе, јесте злоупотреба дјеце у кампањи.

И Слободан Попадић, новинар, каже да је ова кампања барем до сада била поприлично мирна и то захваљујући власти која одаје утисак да је одлучила да не диже много националних тензија и да се бави превише опозицијом.

„Прва одлука може да буде због тога што су процијенили да у условима сложених и наелектрисаних односа у региону и свијету није паметно и у кампањи бити у центру пажње свјетских центара моћи, са изузетком састанка Додика и Путина, који је веома брзо пао у заборав. Умјесто тога више су се бацили на социјалу и чашћавања одређених група становништва са по 100 или 200 марака, користећи опробани рецепт Александра Вучића у Србији“, истакао је Попадић за „Независне новине“.

Он наглашава да је и у односу на опозицију примјетна извјесна тишина, с изузетком најнижих партијских војника који су очигледно задужени за тај тзв. прљави дио кампање.

„Таква опуштеност најзначајнијих кандидата власти (СНСД) може да значи да су сигурни у побједу, или да су процијенили да им жестока конфронтација с кандидатима опозиције не би ишла у корист рејтинга. Јер, тешко је повјеровати да ћуте јер су се помирили са поразом“, истиче Попадић и додаје да су опозиционари кампању започели социјално-економским темама да би тек у трећој трећини покушали да буду „већи Додик од Додика“, процијенивши да им недостаје тај сегмент национализма у изборним порукама.

Попадић наглашава да, све у свему, то умирујуће утиче на бираче којима за сада кампања изгледа поприлично досадна те да су опредијељени одавно изабрали стране, док до неодлучних једино покушава да дође ДНС, али им бреме дугогодишњег учешћа у власти ствара велике проблеме.