Организација општинског удружења СУБНОР данас је полагањем вијенца на Спомен – костурницу у Парку бораца Романије обиљежила 26.август – Дан првог ослобођења Сокоца у Другом свјетском рату.

Прошла је осамдесет и једна година, а овај дан је био прилика да се помену погинули борци и прва битка на Романији која је претходила ослобођењу Сокоца одиграна 19. августа.

Предсједник СУБНОР-а Соколац Миливоје Јанковић подсјетио је да је већ 18. августа 1941. године број бораца Романијског батаљона порастао на 250 и сутрадан на Преображење вођена је борба са Нијемцима на Црвеним стијенама.

То су биле припреме за ослобођење Сокоца које се десило 26. августа. Нажалост, тада гину први борци, на Црвеним стијенама четири, а приликом ослобођења Сокоца три борца. Морамо се увијек сјетити њихових имена: Марко Шкиљевић, Млађен Миловић и Миладин Вуковић, док су на Црвеним стијенама погинули: Пејо Беатовић, Грујо Караџић, Раде Цицмил и Саво Вуковић – навео је Јанковић.

Према његовим ријечима, десила су се три ослобођења Сокоца: 26. августа 1941., 01. новембра 1943. и незванично 31. марта 1945. у завршним операцијама.

– Значај одбране Сокоца огледа се у томе што су створени сви облици народне власти, од народноослободилачких одбора, Командног мјеста, Војне партизанске болнице, Војног суда и створена је једна огромна слободна територија. То је представљало наставак од Бирча, преко Романије, па све до Дрине и то је једна од највећих слободних територија у поробљеној Европи која је трајала у тим ратним условима прилично дуго, све до почетка друге непријатељске офанзиве, 15. јануара 1942. године – додао је Јанковић.

Он је закључио да је обавеза СУБНОР-а, као борачке организације да поштује овај датум, његује традицију и чува тековину револуције и легендарне Романије.

Рођена 26. априла 1988. године у Сарајеву. Основну и средњу школу завршила у Сокоцу. У Источном Сарајеву на Филозофском факултету студирала журналистику (2007–2013) и стекла звање дипломирани новинар. Запослена у Инфо центру Соколац од 2013. године.