У оквиру славских свечаности поводом крсне славе и Дана општине Соколац – Илиндана 1. и 2. августа је у Сокоцу уприличена изложба фотографија народне ношње са Гласинца „Гдје ја стадох, ти продужи“, аутора Марка Радовића.
На изложби су представљене фотографије преостале оригиналне ношње са гласиначког подручја у више одјевних комбинација и у различитим кадровима, те оригиналне старе црно-бијеле фотографије настале прије више од 60 година. Сам назив изложбе представља нераскидив спој прошлости и будућности, наставак живота у правцу којем су нам наши преци означили, а сам подухват реализације изложбе поменутих фотографија је израз дубоке свијести једног младог ствараоца о значају повезаности генерација на чијим темељима почива морална и духовна вриједност романијског човјека.
– Када сам прије неколико година одлучио да свој вишегодишњи рад и сазнања подјелим и упознам ширу јавност са фолклорним наслијеђем гласиначког подручја био сам свјестан да то неће ићи лако, јер смо свједоци деградације друштва на свим нивоима, а духовно осиромашење и лоше материјално стање се одражава и на културу нашег народа. Књига „Народна ношња, игре и пјесме са Гласинца“ коју сам објавио прошле године је само темељ на којем треба, и желим даље градити. За подизање свијести о овој теми треба дјеловати у континуитету и на више начина, па сам одлучио да један од начина мог дјеловања буде и фотографија, казао је Радовић.
Истичући да гласиначко подручје донедавно није детаљно обрађивано и представљано Радовић сматра да је веома важно учинити још више напора да се са овим дијелом наше културне баштине која је у нестајању више упозна стручна али и шира јавност.
– Чак и на локалном нивоу недовољно је познавање саме ношње, њеног значаја, потребе за очувањем, и на више начина покушавам да подигнем свијест о томе. Један од начина је и ова изложба на којој су приказане старе фотографије али и нове фотографије настале у оригиналној ношњи и аутентичном амбијенту, на којима сам покушао да оживим неке моменте из живота наших предака. Ове фотографије су сада трајан и квалитетан начин да се илуструје разноврсност гласиначке ношње, богатсво елемената и могуће комбинације које су ношене. У недостатку установе музејског типа у којој публика може да види како је изгледала оригинална ношња наших предака, ово ће многима бити прва прилика да се ближе упознају са тим дијелом традиционалне културе и да се подигне свијест о значају чувања културе и традиције. На жалост, није остало много оригиналних примјерака ношње јер је та врста материјала врло осјетљива на зуб времена, па сам сматрао да је то неопходно макар фотографски сачувати и документовати. Ове фотографије представљају важну архиву мустри и колорита који су локално специфични за гласиначко подручје, а на овај начин сачувани су у још једном облику погодном за даљу употребу, казао је Радовић.
Радовић је изразио наду да ће ова изложба подићи свијест о богатству наше традиције, о богатству и разноврсности наше народне ношње, те бити мотивација за даљи рад на пољу српске културне баштине.
– Истражујући и сакупљајући грађу о фолклорном наслијеђу гласиначког подручја још више сам заволио свој родни крај. Заиста велика љубав и жеља за очувањем српске традиције су моји главни покретачи да дјелујем на пољу наше традиционалне баштине, рекао је Радовић те захвалио начелнику општине Соколац Миловану Бјелици и члановима његовог кабинета који су подржали идеју о овом пројекту.
У реализацији овог пројекта учествовали су фотограф Бојан Тошић и Чланови културно-умјетничког друштва „Романијска Луча“.
Аутор Марко Радовић није заборавио чињеницу да су његови преци никли на гласиначком тлу, зато се радо враћа свом завичају и стваралачким радом доприноси да традиција овог часног народа живи кроз будуће генерације.
Марко Радовић живи у Београду, специјалиста је радијационе онкологије, запослен је на Институту за онкологију и радиологију Србије, студент је докторских студија на Медицинском факултету у Београду, а прошле године је објавио књигу „Народна ношња, игре и пјесме са Гласинца“.