Мало је познато да је љубичица прави мирисни чувар здравља и да има бројна љековита својства. Као вјесник прољећа и буђења природе јавља се у марту и траје до краја априла. Ипак, дешава се да њени необични цвјетови поново процвјетају у јесен.
Код плаве љубичице љековити су цвјетови, листови, али и остали дијелови. Цвјетови се прикупљају у марту и априлу. Садрже специфично салицилно једињење: цијанин, бјеланчевине, шећер, слуз, етерично уље. Коријен се вади од средине октобра до средине новембра. Он садржи виолин, карактеристичан састојак који надражује желудац, као и сапонине за омекшавање слузи и лакше искашљавање. Због свих састојака, коријен се препоручује за лијечење вена, реуматизма и слабе циркулације. Препуручује се и особама које имају суху и осјетљиву кожу те против бора.
Чај и сируп од љубичице дјелују против кашља, али и као умирујуће средство јер ублажавају хипохондрију, нервозу, аритмију; помаже код грчева, несанице и главобоље. Код упаљене слузнице препоручује се испирање чајем а умивање помаже код упале очију и капака. Припрема се од сушених листова, цвјетова и коријена.
Чај од љубичице
Потребни су сљедећи састојци: 2 кашичице осушених дијелова биљке, 2 децилитра воде и кашика меда.
Припрема: Суве дијелове прелити хладном водом и загријавати док не прокључа вода а потом кувати на лаганој температури 5 минута. Проциједити, оставити да се мало охлади и додати мед. Пити 3 пута дневно.
Сируп од љубичице
Потребни су сљедећи састојци: 36 грама сувих листова љубичице, литар и по дестиловане воде, 3 тегле меда.
Припрема: Ставите осушене листове у посуду од нерђајућег челика или стакла и прелијте са горе наведеном количином воде. Оставите да одстоји преко ноћи.Сљедећег јутра мјешавину ставите на шпорет да вода тихо прокључа 15 минута, а затим проциједите. Измјерите количину преостале течности и помножите са бројем 3 како бисте знали количину меда који треба додати. На примјер, ако је литар воде, онда је потребно око 3 тегле меда. Потом све лагано загријте како би се мед растопио те смјесу пакујте у стерилне стаклене флаше. Користити по једну кашичицу дневно. Чувати на хладном мјесту и потрошити у току једне године.
Уље од љубичице за главобољу и мигрене
Потребни састојци: шака свјежих цвјетова љубичице и пола литра маслиновог уља.
Припрема: Цвјетове љубичице прелити са маслиновим уљем, након 5 дана проциједити и сипати у тамне бочице. Уљем масирати подручје сљепочница. Ово уље дјелује и као средство за суву и осјетљиву кожу те успорава настанак бора.