На подручје општине Соколац је кроз више видова подстицаја за развој пољопривреде и села у 2021. години укупно уплаћено 1.119.900 КМ, речено је Срни у општинској Служби за пољопривреду.

Виши стручни сарадник за пољопривреду у општини Соколац Славиша Кнежевић нагласио је да је од Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, преко Агенције за аграрна плаћања, у 2020. години по истом основу искориштено 1.330.000 КМ.

Он је додао да је лани премију за млијеко испоручено мљекарама добило око 166 пољопривредника у укупном износу 737.550 КМ.

„Регресирано дизел-гориво по хектару искористило је 366 пољопривредника у укупном износу 163.200 КМ, за површину од 3.260 хекатара“, навео је Кнежевић.

Према његовим ријечима, Ветеринарска станица на Сокоцу је у 2021. години остварила укупан подстицај од 45.960 КМ за мјере вакцинације у заштити здравља животиња, за подршку улагања унапређења ветеринарске дјелатности, мјере подршке за евидентирање газдинстава и животиња и спровођење програма активног и пасивног надзора за класичну и афричку кугу свиња и болести плавог језика.

Подстицај од 26.520 КМ за набавку пољопривредне механизације остварило је пет пољопривредних произвођача, а премију за произведено и предато поврће од 21.120 КМ један корисник.

Кнежевић је навео да су подршку пчеларској производњи од Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду од 16.920 КМ оставрила 23 пчелара са подручја Сокоца.

Он је додао да је 10.000 КМ добило шест корисника као ванредну помоћ од ресорног министарства.

Премије за произведену и продату хељду и љековито биље, како је истакао, остварила су два корисника у износу од 8.800 КМ, за приплодне овце и козе укупно 6.616 КМ четири пољопривредника, премију од 8.330 КМ за систем узгој крава-теле седам корисника, те за приплодне јунице укупно 3.600 КМ – седам корисника.

Кнежевић је нагласио да су соколачки ловци добили подршку од 4.550 КМ, спортски риболовци 4.360 КМ и два произвођача пчелињих матица 2.600 КМ, док је подршку од 1.360 КМ за музне уређаје и системе за затворену линијску мужу добило пет произвођача.

Кнежевић је нагласио да показатељи о уплаћеним подстицајима за развој пољопривреде и села потврђују да је од шест општина Града Источно Сарајево пољопривредна производња најразвијенија на подручју Сокоца.

У прилог тој тврдњи он је навео податак да је у прошлој години у преосталих пет градских општина од ресорног министарства остварена укупна премија од 503.230 КМ, што је у односу на општину Соколац /1.119.900 КМ/ велика разлика.

Он је изразио наду да ће град Источно Сарајево, имати у виду ове податке када буду у буџету планирали подршку пољопривреди на Сарајевско-романијској регији.