Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач рекао је данас да је у БиХ више од 2.000 људи користило криптоване телефоне и апликацију “Скај” за криминалне активности и да нико од њих не може да буде заштићен.
“Сви они који су користили криптоване телефоне и ‘Скај’ апликацију не могу бити заштићени. Предлажем им да сами дођу и да се предају, испричају шта су радили, јер ће полиција прије или касније доћи до њих”, рекао је Лукач на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Говорећи о акцији “Стаза” коју проводи Министарство унутрашњих послова (МУП) Српске у сарадњи са Тужилаштвом БиХ, Лукач је рекао да је она резултирала хапшењем 19 лица, да ће бити настављена хапшењем још већег броја лица која се баве криминалом.
“Тражили смо још пар лица која нису била доступна јер се не налазе у БиХ, али ће за њима бити расписане потјернице и биће предмет потраге не само МУП-а Републике Српске, већ и других полиција у региону и Европи”, рекао је Лукач.
Он је навео да је МУП Републике Српске користио “Скај” апликацију како би добио сва сазнања о контактима и кретањима ове групе криминалаца.
Лукач је истакао да је ријеч о озбиљним криминалним групама које раде са великим количинама дроге и огромним количинама новца којег стичу на такав начин.
“Међу овим лицима има оних које можемо везати и за одређена убиства која су се десила у БиХ и у региону и која имају контакте са међународним криминалцима и међународним каналима за дистрибуцију опојних дрога”, рекао је Лукач.
Он каже да су у земљама гдје су највише кориштене “Скај” апликације – Француска, Белгија и Холандија, оне и дешифроване, те да Европол располаже са тим подацима.