Нацрт републиканског закона о увођењу санкција компанијама које суделују у изградњи гасовода Северни ток 2, који повезује Русију и Немачку, а САД му се противе, није прошао у америчком Сенату. Неколико демократа гласало је као и њихове конзервативне колеге, али за прихватање нацрта требало је 60 сенаторских гласова у горњем дому Конгреса који тренутно контролишу демократе.

Високо позиционирани демократски сенатори открили су још један предлог санкција којима би се Путин казнио у случају напада на Украјину. У тексту који има подршку Беле куће, позивају се САД да „промисле о расположивим и о прикладним мерама“ којима би се спречило пуштање у рад Северног тока 2 који се назива „средством злонамерног утицаја Руске Федерације“.

САД оцењују да ће гасовод повећати енергетску зависност Европе од Москве. Текст који су у Сенату предложили републиканци предвиђа санкције за све субјекте који суделују у планирању, изградњи и коришћењу тог подморског гасовода дугог 1.230 километара. Тексашки сенатор Тед Круз, који је предложио законски нацрт, изразио је жаљење што текст није прошао:

– Само брзо увођење санкција може променити Путиново размишљање, спречити украјинску инвазију и отклонити егзистенцијалну претњу каква је Северни ток 2 – саопштио је он после гласања, преноси АФП.

Претходно је и републикански челник у Сенату Мич Меконел позвао да се руском председнику Владимиру Путину пошаље „оштро упозорење“ да се „неће моћи користити енергијом као оружјем“.