Поштовани суграђани због пријетњи од стране појединаца да ће гријање бити прекинуто дужан сам да вас обавјестим и информишем да то нећемо дозволити као и да ћемо спријечити манипулације и лажи групе грађана са квази политичким амбицијама.

Знајући да се све ово може дешавати, још 16.11.2021. године упућен је Јавном комуналном предузећу „Соколац“ захтјев за информације и то:

Доставити записник са примопредаје дужности директора у ЈКП „Соколац“.

Те сљедеће податке:

1. Обавезе ЈКП према добављачима на дан примопредаје.

2. Обавезе према радницима за личне доходке, доприносе и порезе

3. Вриједност залиха енергената за грејну сезону 2021/22 на дан примопредаје.

4. Износ потраживања од корисника услуга на дан преузимања вршења дужности директора у ЈКП „Соколац“.

Из одговора 23.11.2021. године види се ко су лица и на који начин су преузела управљање овим јавним предузећем.

Такође се види да потраживања вишеструко премашују обавезе према добављачима:

– Обавезе према добављачима са 30.09.2021. године износе 260.045,39 КМ

– Потраживања од купаца са 30.09.2021. године износе 452.858,27 КМ.

– Те да стање залиха енергената са 30.09.2021. износи 1.850 м³ целулозног дрвета и око 3.000 м³ коре и пиљевине  у вриједности од око 130.000,00 КМ.

Дакле ријеч је о 130.000,00 КМ у залихама када се томе дода 452.858,27 КМ имамо 582.000,27 КМ. Када од овог износа одузмемо обавезе према добављачима у износу од 260.045,39 КМ и 8.651,91 КМ за порезе и доприносе имамо плус од 314.160,97 КМ.

Овоме треба додати да мимо ових средстава општина плаћа и кориштење депоније Рудине, за шта је ове године издвојено 100.000,00 КМ.

Важно је да напоменемо да је ово закључно са мјесецом септембром те да читав мјесец остаје нарађен у тренутку када добијамо ове информације.

Питање је за надлежне зашто је гријање лоше па самим тим и слаба наплата и зашто долазе у ситуацију да пријете и уцјењују општинску администрацију, а онда и грађане Сокоца.

Јавна предузећа, а самим тим и ЈКП „Соколац“ дужна су да информације објављују у средствима јавног информисања, али не и на страначким веб страницама што је незабиљежено.

Саопштења, пријетње и уцјене преко страначких интернет страница представљају партиократизовање установа и институција.

Овим путем обавјештавам јавност и кориснике услуга централног гријања да је Општина Соколац, која је оснивач ЈКП „Соколац“, у буџету предвидјела грант од 100.000,00 КМ, од чега је уплаћено 54.800,00КМ, а да преостала средства гранта су предвиђена као учешће у набавци камиона за одвоз смећа, додатних контејнера и опреме. Општина Соколац се почетком ове године обратила Фонду за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске за помоћ у набавци наведеног возила и других основних средстава.

Поштовани суграђани желим и овим путем да вас охрабрим и подстакнем да све ваше примједбе и жалбе шаљете на Инфо пулт Соколац, те да вас увјерим да ће у најкраћем могућем року одговорни и надлежни бити информисани о проблемима и праћени до њихових рјешавања.

Начелник општине Соколац
Милован Бјелица