Природњачки музеј у Бечу позитивно је одговорио на молбу начелника општине Соколац Милована Бјелице да направе и поклоне копију култних Гласиначких колица и тако помогну у оснивању Музеја Гласинца и Романије који ће бити смјештен у Градској кући Соколац.

Руководилац рестаураторског одјељења овог музеја Карина Гроемер у писму упућеном начелнику општине Соколац наводи:

,,Поштовани господине Бјелица,

Природњачки музеј у Бечу са задовољством ће новом музеју Гласиначке културе да поклони копију култних гласиначких колица. Ријеч је о региону поријекла налаза и самим тим дио је историје краја.

Молимо Вас да копији додате напомену да се ради о поклону Природњачког музеја у коме је изложен оригинал налаза.

Направићемо одлив оригиналног артефакта који се налази у збиркама Праисторијског одјељења.

Израда објекта траје одређено вријеме и копију можемо да вам пошаљемо од 11.02.2022.

Затим вас молимо да нам кажете у ком облику желите да се копија пошаље. Можда бисте желели да дођете код нас у музеј и добијете предмет.

Срдачан поздрав из Природњачког музеја у Бечу.“

Карина Гроемер

Велику захвалност за подршку и помоћ дугујемо археологу проф. др Благоју Говедарици јер је захваљујући његовом труду и залагању стигао позитиван одговор из Беча.

Гласиначка колица су археолошки налаз из 1880. године са локалитета Гласинац – Бјелосављевићи, у општини Соколац. Чувају се у Природњачком музеју у Аустрији (Naturhistorisches Museum) у Бечу, и дио су уџбеника, књига и литературе широм свијета.

Мотив колица проглашен је за званични туристички сувенир општине Соколац.