Председник Србије Александар Вучић рекао је да предлаже Влади да не доноси нови закон о експропријацији већ да направи најширу јавну расправу којом би се дошло до широког јавног консензуса. Каже да је потписао Закон о референдуму и народној иницијативи, али предлаже Влади да донесе измене закона којима ће се прихватити замерке Венецијанске комисије.

Александар Вучић је рекао да је донео и потписао одлуку о враћању Народној скупштини изгласаног закона о експропријацији на основу члана 113, става 1 Устава Србије, и члана 19 став 1 Закон о председнику Републике.

„Под један да враћам Народној скупштини закон о експропријацији и под два одлуку доставити Скупштини одмах“, навео је председник током обраћања јавностси.

Према његовим речима, рокови који су били предвиђени законом су суманути.

„Посебно проблематично од самог почетка су рокови који се дају сопственику непокретности – земљишта, куће, било које непокретности – да мора да прихвати одлуке Управе прихода, рокове за жалбу који су били ужасно кратки, 5+3 дана и тиме сте исцрпли све могућности“, наводи председник.

Изнео је и критику што закон није ишао на јавну расправу.

„Није било јавне расправе уз чудно објашњење, објашњење – ковид је. Ма немојте? Сви додају, измишљају о бројевима људи на својим скуповима, од владајуће партије, до опозиционих, па им тад ковид није проблем, а за јавну расправу је проблем“, рекао је Вучић.

Председник је током обраћања јавности поручио да се о закону о експропријацији консултовао са свим правним стручњацима до чијих му је, каже, мишљења стало.

„У закону сам нашао још ствари које нису добре, видео сам једну сталну манију министара да се мешају у све и да преузимају одређене надлежности где не треба да их буде. Није њихова намера била било шта са ‘Рио Тинтом’ већ да буду још важнији и да брже и лакше реше проблем“, рекао је Вучић.

Рекао је да предлаже Влади да не доноси нови закон о експропријацији већ да направи најширу јавну расправу којом би се дошло до широког јавног консензуса.

Председник је рекао да је претходних година много уложено у железичку и путну инфраструктуру, много више него претходних деценија.

„Постојала је потреба у Влади Србије да се све то додатно убрза јер увек и свуда имамо проблема, не можете да урадите ниједан ауто-пут јер нема довољно камена, а сви би волели да имају ауто-пут, па вам један објекат омета изградњу ауто-пута Прељина-Пожега четири месеца, жеља људи у власти била је да се то промени, зато смо предложили закон о екпропријацији. Поносан сам на све постигнуте резулате, али знам да смо могли и двоструко више да није било аљкавности и непосвећености наших људи, али и различитих биркократских проблема, увек се тражио динар више од државе“, каже председник.

На који члан закона се Вучић позвао

Вучић је појаснио који део члана 19 Закона о председнику му омогућава да закон врати у скупштинску процедуру. Наиме, председник има овлашћење то да учини ако закон није у складу са уставом, или је у супротности са међународно потврђеним уговорима, ако није поштована процедура, или ако закон не уређује област на одговарајући начин.

Навео је да се на овај последњи разлог позвао, наводећи проблем рокова. Да је то довољан разлог потврдили су му, каже, професори Правног факултета, и то у писаној форми.

Истакао је да тек након његове одлуке Влада може да врати закон Народној скупштини, а да је то већ учињено због немарности службеника.

„Они вечерас могу да донесу одлуку којом ће повући закон, а не пре моје одлуке“, критиковао је Вучић потез Владе.

Да подсетимо, раније данас Влада је донела одлуку да из скупштинске процедуре повуче Закон о експропријацији. Тек касније председник је донео одлуку о враћању закона у Скупштину.