Акција је спроведена по налогу Тужилаштва БиХ, а на терет им се стављају кривична дела ратни злочин против цивилног становништва, индивидуална командна одговорност и саизвршилаштво.

– Осумњичени се терете са су као припадници полицијских структура Републике Српске учествовали у убиству 22 особе бошњачке националности, међу којима је било седморо деце и осам жена, а који су убијени у месту Балатун код Бијељине – рекао је портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић.

Према његовим речима међу ухапшенима су и особе које се терет да су директно учествовали у егзекуцијама жртава.

– Осумњичени ће у законском року бити предати поступајућем тужиоцу који ће након испитивања, одлучити о даљим активностима у предмету – истакао је Грубешић.