У склопу пројекта “Глас за ријеке!” бр. ТЗ ЗМ02/12, Аархус центар у БиХ, са својим партнерима на пројекту: УД Еко Центар Вишеград и УД Еко Хабитат Горажде организује уличне кампање с циљем прикупљања потписа за јавну петицију усмјерену на укидање даље изградње малих хидроелектрана (МХЕ) на подручју Босанко- подрињског кантона и Града Горажде, односно Општине Фоча и Општине Вишеград.

Уличне акције биће организоване у Горажду (13.10.2021.,14.10.2021. и 15.10.2021.), Вишеграду (18.10.2021.,19.10.2021. и 20.10.2021) те Фочи (19.10.2021.,20.10.2021.и 21.10.2021.) у период од 11-18 часова.

Свјесни дугогодишње праксе и будућих планова надлежних јавних органа, а посебно локалне управе, да на нетранспарентан начин планирају и додјељују концесије за изградњу малих хидроелектрана те узимајући у обзир досадашњу праксу девастације наших ријека у БиХ, градњом МХЕ са којим су проузроковане штете са несагледивим посљедицима, те будућу опасност за даљњом девастацијом са градњом нових, организације цивилног друштва, друга правна лица и појединци покрећу уличну кампању – прикупљање потписа као дио заговарачке кампање у оквиру пројекта “Глас за ријеке!”.

Пројект „Глас за ријеке“ проводи „Удружење Ресурсни Аархус центар у БиХ“, у сарадњи са партнерским организацијама „Еко Хабитат“ из Горажда те Удружењем „Еко центар“ из Вишеграда, у оквиру ширег пројекта „Мисли о природи!“ који имплементира Центар за промоцију цивилног друштва уз финансијску подршку Шведске.

Ово је прилика за слушање и представљање ставова грађанки и грађана ових пројектних општина који ће својим потписом подржати ову петицију.