back to top
22. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Зашто је трава зелена

- Оглас / ДУКСЕРИЦА ТЕМЕЉИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ -spot_img

Тражите ли одговор зашто је трава зелена?

Да ли сте се икад упитали зашто је трава зелена? Од давнина биљке и трава су имали значајну улогу у животу људи и били од велике користи. Познато је да је свет флоре врло разноврстан. Од свих боја које нас окружују зелена спада у најприроднију. Познато је да се зелена боја повезивала са буђењем новог живота. Различите зелене нијансе биљака, лишћа и траве такође су биле извор здравља. Код старих народа елемент флоре се изузетно поштовао, а биљке и трава сматрани су чудесним због своје јединствене природе. Зеленој боји биља придавала су се многа чудесна својства. Данас када смо окружени оазом најразноврснијих биљака и травом која је зелена, који процеси су задужени за ову живахну боју траве у пролећном и летњем периоду? Зашто је трава зелена тада, а жута са првим јесењим данима? Шта одређује боју траве и биљака и зашто се она заправо мења? Шта каже наука, какво је објашњење?

Сунчева светлост има велики утицај зашто је трава зелена

Свакодневно имамо прилику видети обиље разног цвећа, биљка и траве у разним нијансама. При том боја која доминира је зелена. Зашто је трава зелена? Чињеница је да начин како трава упија сунчеву светлост спада у једно од чуда природе. Хлорофил трави и биљкама даје зелену боју и он има изузетну важност за њихов раст. Реч хлорофил са грчког дефинисана је као зелени лист. Многи људи знају да трава током јесењег периода мења своју боју и постаје жута. Да би разумели зашто је трава зелена у пролеће и жута у јесен одговор ћемо потражити у хлорофилу. Током пролећног и летњег раздобља трава апсорбује огромну количину хлорофила. Но, с’ јесени када биљни свет полако изумире, тако се он и смањује. Још из школског програма многима је познато да се апсорбују само одређени светлосни таласи. Сунчева светлост састоји се црвене, жуте, наранџасте, зелене, црвене, плаве и љубичасте. Пигменти траве апсорбују сунчеву светлост и то из оног спектра који је најенергичнији, а то је црвени и плави који видимо као зелену боју.

Како и зашто је трава зелена

Боја траве може варирати, тако на пример у јесен можемо видети како полако постаје жута и суши се. У том раздобљу хлорофил се разграђује. Но, шта каже наука зашто је трава зелена? Већина људи може приметити да је природа најлепша у пролеће, када биљке и трава имају зелену боју. Иако пуно њих памти из школског програма зашто трава има зелену боју, многи су већ заборавили одговор на ово питање. Зашто је трава зелена у пролеће и лето? За карактеристичну боју траве је заслужен хлорофил који такође је присутан у биљкама, лишћу и стабљикама. Наиме улога хлорофила је непроцењива, а његова концентрација је велика због чега трава има зелену боју. Трава као и биљке добију све што је неопходно за њихов развој из свог окружења, а то су вода, плодно тло и сунчева светлост. Под утицајем сунчеве светлости се одвијају најважније реакције услед чега се апсорбује угљен диоксид из ваздуха ослобађа кисеоник. Овај процес је познат као фотосинтеза. Током процеса фотосинтезе трава користи сунчеву светлост као енергиују како би спровела ову хемијску реакцију.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
1.7 ° C
1.7 °
1.7 °
99 %
0.8kmh
100 %
Сре
6 °
Чет
6 °
Пет
9 °
Суб
9 °
Нед
3 °