Хиљаде стамбених објеката изложене су ризику од поплава у региону Кентербри на Новом Зеланду, а људи који живе дуж обала ријеке Ашбртон спремни су од данас за масовну евакуацију, саопштиле су локалне власти.

Обилне кише подигле су водостај ријеке, због чега је и министар за ванредне ситуације Новог Зеланда Крис Фафои указао на ризик од поплаве, а метеоролошка служба подигла метео аларм у црвену зону за регион Кентербри и издала бројна упозорења за друге дијелове Новог Зеланда, преноси Ројтерс.

Ванредно стање је проглашено у окрузима Тимару и Ашбртон, а од јутрос је у току евакуација из најугроженијих подручја, пренијели су локални медији.

Нил Браун, градоначелник Ашбртона, града са 35.000 становника најавио је да би „половина града могла бити приморана на евакуацију“, а метеоролошка служба најавила је падавине и за сутра.