У Институту се у последње две до три недеље повећао број болесника који имају једну од најтежих форми болести коју изазива овај вирус, а зове се мултисистемски инфламаторни синдром.

То може да укаже на две ствари – да је један од пикова заражавања деце био негде пре шест до осам недеље и друга да је ипак мањи број деце са тешком клиничком сликом која захтевају болничко лечење – рекао је доктор Владислав Вукомановић из Института за мајку и дете.

Он је упозорио да мултисистемски инфламаторни синдром подразумева захваћеност свих органа и додао да је код деветогодишње девојчиће захваћен мозак, а било је и случајева да је захваћена кожа или коњуктиви.

– У 50 одсто случајева захваћено је срце, на срећу без неких битних промена, излечење је било комплетно. Оштећење јетре, бубрега је веома важно. Надам се да су ове последице пролазне, а према краткорочном и средњерочном праћењу ова деца углавном потпуно оздраве на крају – рекао је Вукомановић у гостовању на К1 ТВ.

Он је изразио наду да ће број деце са овим синдромом временом падати, и додао како је реч о деци старијој од пет година која имају генетску предиспозицију да развију овакве симптоме болести.

Каже да увек постоји бојазан да ће се зараза брже ширити након повратка деце у школе, али на срећу она углавном прођу без симптома после заражавања овим вирусом.

Веома је важно да децу штити вакцинација одраслих. Зато она треба да буде у пуном обиму, да се успостави имунска компетентност нације да би се тиме заштитила и деца, а о вакцинацији деце причаћемо вероватно за неколико месеци – истакао је Вукомановић.