Јагорчевина је један од најранијих вјесника прољећа, од давнина позната као лијек за искашљавање, бронхитис, назеб и ослобађање од нагомилане слузи. Цвјета од марта до маја а њена јарко жута боја разбија зимско сивило. Расте на ливадама и пропланцима али је због људског немара, прекомјерног и неправилног брања, данас значајно проријеђена. Јагорчевина има дугу историју употребе у љековите сврхе. Најчешће служи за израду љековитих средстава за лијечење дисајних путева, нарочито код дјеце, али улази и у састав различитих биљних мјешавина које се користе код мигрене, несанице, нервне узнемирености, циркулације крви и сл.

Њен коријен и дивни жути цвјетови садрже сапонине, супстанце које помажу разградњу густог секрета у дисајним органима, па се зато чајеви и сирупи са екстрактом ове биљке користе као један од најбољих природних лијекова за подстицање искашљавања шлајма код сувог и непродуктивног кашља. Други састојак по ком се истиче састав ове биљке су флавоноиди, којих највише има у цвијету. Ове супстанце имају антибактеријско, антивирусно и антифугално дејство, јачају зидове крвних судова и подстичу периферну циркулацију. Цвјетови и листови су богати витамином Ц, бета каротеном, калијумом, натријумом и салицилатима, имају антиоксидативно дејство, јачају имуни систем и снижавају холестерол у крви.

У љековите сврхе се користи сушени коријен те листови и цвјетови, који се беру искључиво по сунчаном времену. Коријен се суши директно на сунцу, а лист и цвијет у хладу на промаји у танком слоју.

Сируп од јагорчевине за искашљавање и чишћење плућа

Пет супених кашика уситњеног коријена јагорчевине прелити са 400 мл хладне воде, загријати до кључања, смањити ватру и на нижој температури кувати 15 минута. Оставити да стоји два сата. Проциједити, помијешати са једнаком количином меда. Сирупу додати 9 капи етарског уља аниса, добро помијешати пластичном или дрвеном кашиком и чувати у чистој флашици у фрижидеру. Сируп се пије три пута на дан по једна супена кашика за одрасле а кафена кашичица за дјецу.

Чајна мјешавина за искашљавање

Потребно је помијешати 50 г цвијета јагорчевине, 50 г аниса и 50 г цвијета багрема, па једну супену кашику ове смјесе прелити са 250 мл кључале воде, промијешати, покрити и оставити да стоји 15 минута. Проциједити и пити 3 до 4 шоље овог чаја дневно, заслађеног медом.

Чај за миран сан

Измијешати 50 г јагорчевине, 25 г цвјетова лаванде и 10 г кантариона. Прелити са пола литра вреле воде и оставити да одстоји три минута. Проциједити и пити шољу овог чаја непосредно пред спавање.

Код употребе јагорчевине постоје извјесна ограничења, јер у ријетким случајевима може изазвати алергијске реакције или пробавне тегобе, а препарати на бази ове биљке се не препоручују трудницама и дојиљама.

Рођена 16. јуна 1986. у Сокоцу. Основну школу и гимназију завршила је у родном мјесту. На Филозофском факултету у Источном Сарајеву студирала енглески језик и књижевност. Дипломирала је 2011. године. Запослена у Инфо центру од 2012. године.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име