Ако се осјећате уморно, безвољно, песимистично и једноставно чезнете за промјеном, испробајте овај изазов који малим промјенама у живот уноси више енергије, а што је најбоље од свега, за њих вам треба само неколико минута дневно.
1. дан: Направите паузе од 5 минута за мозак
Подесите аларм да се укључује у одређено вријеме пет пута током дана када искључите мозак. Можете затворити очи и одморити се, сједјети напољу и гледати дрвец́е или отиц́и у шетњу. Само пет минута таквог одмора може имати велики значај за психу, снагу концентрације и расположење, пише МСН.
2. дан: Додајте укус води
Пијуцкање воде током дана помаже у равнотежи крвног притиска, здравља зглобова и још много тога. Поред тога, може вам помоц́и да смањите непотребне грицкалице. Да би подстакла хидратацију током цијелог дана, нутриционисткиња Стефани Сасос препоручује да у воду додате један од додатака: боровницу, поморанџу, босиљак, краставац, нану, грејпфрут, лимун или лимету.
3. дан: Придружите се виртуелном плесном курсу
Једна од благодати социјалног дистанцирања је у томе што, с толико вјежби које се сада раде онлајн, ваш избор више није ограничен на часове у вашој локалној теретани. Ако сте одувијек жељели да пробате афрички или боливудски плес, сада је шанса.
4. дан: Купите биљку
Зеленило надахњује живот. Осим тога, студије су откриле да пуко гледање оближње биљке може смањити ниво стреса и побољшати расположење.
5. дан: Направите филмско вече
Окрените све за сједење у дневној соби према телевизору, направите кокице и смјестите се баш као да сте у биоскопу. Одаберите нешто добро за гледање, лијепо се обуците и симулирајте излазак, али без досадних ометања уз вас.
6. и 7. дан: Направите нешто
Постоји разлог зашто је продаја бојанки за одрасле порасла у вријеме пандемије: Понекад разиграна, фокусирана забава може олакшати ум и бриге. Сваки креативан хоби имаће сличан учинак.
8. дан: Назовите старог пријатеља
Повежите се с неким с ким сте се у прошлости слагали и присјетите се заједничких ствари и зашто сте уопште постали пријатељи. У времену када смо физички дистанцирани од других, одржавање веза с људима које волимо неизмјерно је важно.
9. дан: Немојте јести месо
Студије показују да биљна исхрана може да смањи ризик од срчаних болести и да помогне да живите дуже. А боље је и за планету. “Почните са само једним даном”, предлаже нутриционисткиња Шанон Вајтингам.
10. дан: Вјежбајте склекове
Склекови су једна од најбољих вјежби за снагу у грудима, трицепсима и раменима – није потребна опрема.
11. дан: Напуните залихе за чишћење
Направите попис средстава за чишћење која вам се не свиђају или која не дјелују добро и било каквих покварених или најновијих алата које треба да замијените. Сређивање ће бити пријатније, а оно доноси осјећај реда и организованости у животу.
12. дан: Играјте друштвену игру
Сјетите се каква је забава била некада, без свеприсутних екрана, и сјетите се колико такве игре могу бити смијешне са члановима породице.
13. и 14. дан: Претворите собу у оазу
Умирујуц́е окружење за спавање је важно, али је више од удобности вашег душека. Обавезно будите задовољни и текстурама својих чаршава и ц́ебади. Ако се ви или ваш партнер ноц́у много вртите, покушајте са одвојеним покривачима (или вец́им креветом).
15. дан: Не провјеравајте друштвене медије
Они могу бити одлични за повезивање, посебно када не можете лично да видите пријатеље или породицу. Али бескрајно помјерање може да вас исцрпи. Помјерите се од мобилног телефона и свега на један дан.
16. дан: Испробајте нови рецепт
Добро расположење крец́е од желуца, а ново гастрономско задовољство и његова припрема обогатиц́е вам дан на најбољи могуц́и начин.
17. дан: Пазите на своје здравље
Ако сте своје здравље занемарили због пандемије – било физичке или менталне, ставите тачку на то и закажите састанак са љекаром.
18. дан: Развеселите се мирисом
Умјесто свијец́е, користите дифузор са есенцијалним уљем да бисте створили специфичне вибрације у вашем простору. За опуштање пробајте уље лаванде, камилице или еукалиптуса. За више фокуса и енергије, пеперминт или грејп добро функционишу.
19. дан: Проведите велнес вече
Напуните каду и договорите се са партнером како ц́ете се масирати. Поставите мирисне свијец́е, припремите креме, пустите опуштајуц́у музику.
20. дан: Пазите на држање тијела
Сагињање вам штети и сами то знате. Дакле, исправите се, јер ц́ете се тако осјец́ати сигурније у себе и самим тим срец́нији.
21. дан: Пјевај
Према истраживањима, пјевање са групом људи у тијелу стимулише ослобађање хормона срец́е и хормона љубави – серотонина и окситоцина. Ако немате са ким да пјевате, рецимо пјевајте сами – док се туширате или кувате своје омиљено јело, сигурно ц́ете се осјец́ати боље и срец́није.
22. дан: Започните јутро сексом
Без обзира на то доживите ли оргазам или не, и даље ц́ете добити све невјероватне здравствене користи од секса, укључујуц́и повец́ање допамина и серотонина, познатих као “срец́ни хормони”.
Дан 23: Прилагодите своје активности
Поједноставите свој живот уклањањем свих активности које више не одговарају вашој визији живота. Утврђивање активности значи бављење само активностима које хране вашу душу или које имају јасну сврху.
24. дан: Напишите дневник по неколико минута сваког дана
Истраживачи дефинишу захвалност као уважавање онога што вам је драгоцјено и значење или опште стање захвалности. Паметан начин да се усредсредите на ово је вођење дневника, популарне технике његовања за Дан захвалности која захтијева неколико минута дневно.
25. дан: Не заборавите да признате негативно
Важно је запамтити да ако покушавате да будете оптимистичнији, то не значи да шетате около са ружичастим наочарама. Иако је за наше ментално здравље добро да видимо позитивно у ситуацијама, непризнавање негативног дугорочно нас може ометати.
26. дан: Вјежбајте захвалност
То може бити ситница, попут насмијавања дјетета, или нечег значајног, попут унапређења. Будите захвални јер те тренутке не можете “премотати” попут филмске траке.
27. дан: Идите раније у кревет
Непосредно прије спавања, избјегавајте активности које захтијевају пажљиво размишљање. У соби у којој одсједнете пригушите свијетла. Нека спавац́а соба буде свјежа. Испружите се мало прије спавања.
28. дан: Помазите свог љубимца
Нова студија коју су спровели португалски психијатри потврдила је да мачке и пси могу у великој мјери ублажити тешка депресивна стања на која конвенционална терапија не утиче.