Бране Витомир из Удружења дрвопрерађивача “Романија-Соколац” рекао је Срни да се пандемија вируса корона веома негативно рефлектује на производњу у области дрвопрераде и да је потражња за њиховим производима смањена за 30 до 40 одсто.
Витомир, који је власник дрвопрерађивачког предузећа “Жарсон”, нагласио је да пандемијска неизвјесност кочи потенцијалне улагаче, чак и оне склоне ризику, тако да је све мање инвестирања у нову градњу, што доводи дрвопрерађиваче до ивице рентабилности.
“Смањена је потражња производа дрвопрерађивачких капацитета за 30 до 40 одсто, а додатни проблем је неповољна епидемиолошка ситуација, због које велики број радника одсуствује са посла, било да се лијече или су под здравственим надзором, што довољно говори о утицају пандемије на наше пословање”, рекао је Витомир.
Подршка свакој акцији којом се уводи ред у пословање
Он је истакао да дрвопрерађивачи, било да су регистровани као занатско-предузетничке радње или привредна друштва, редовно измирују обавезе и да веома често помажу друштвене, културне и спортске активности у својим заједницама.
Витомир је рекао да се невоље у пословању дрвопрерађивача, узроковане епидемијом вируса корона, неће моћи превазићи додјелом појединачне помоћи у мањем броју случајева од ресорног министарства, поготово у времену неизвјесности када мало ко планира већа улагања, проширење и унапређење производње.
Он рјешење за излазак из тешке ситуације види у могућности повољних кредита код комерцијалних банака уз гаранцију Републике Српске, што дрвопрерађиваче не би оптеретило високим каматама и гурало у веће проблеме.
На подручју општине Соколац има око 35 дрвопрерађивачких капацитета који дјелују као занатски предузетници и око 25 који послују као предузећа.