Припадници Полицијске управе Бањалука током протекле године остварили су запажене резултате у борби против имовинских кривичних дјела, што је уједно довело и до смањења крађа и разбојништава.

Када су у питању статистички подаци, портпарол Полицијске управе Бањалука Данијела Мучибабић каже да је прошле године дошло до смањене имовинских кривичних дјела за 18 одсто у односу на годину раније.

– Број разбојништава је такође смањен, и то за чак 35,7 одсто. У истом периоду је расвијетљено 12 разбојништава, и то седам из те и пет из године раније – истакла је Мучибабићева.

Аутомобили

Она је појаснила и да је за 40 одсто мање украдених аутомобила у односу на годину раније, што је резултат активности полицијских службеника, али и спроведних акција.

Из Полицијске управе Бањалука рекли су да су током прошле године провели велики број акција у којима су расвијетлили бројна кривична дјела и ухапсили одговорне. Управо реализације ових акција довеле су до смањења броја крађа и других тешких кривичних дјела, а многи од ухапшених су се налазили или се још налазе у притворима.

Овим полицијскима акцијама ухапшено је 13 особа. Оне су осумњичене да су кривичним дјелима причинили штету од 171.950 марака.

Штета 200.000 КМ

Свакако једна од највећих акција коју су провели припадници Полицијске управе Бањалука су „Парма“ и „Парма 2“, у којима су осумњичени починили чак 32 кривична дјела.

У првој акцији ухапшен је Горан Росо (некада се презивао Пећаранин), његова супруга Мартина Росо и Душан Шајин.

Они су се сумњичили да су починили разобијништво, лажно представљање, тешку крађу, угрожавање сигурности, фалсифивиковање исправа, злоупотребе повјерења и навођења на овјеру неистинитог садржаја.

– Овим кривичним дјелима они су остварили имовинску користу од преко 200.000 марака. Од њих је одузето више мобилних телефона, лаптопа, штампача, сим картица, гасни пиштољ и аутомобили „мерцедес цлс“ и „мерцедес Е200“ – појаснили су у полицији.

Широк асортиман недјела

Недуго након тога услиједила је и акција „Парма 2“ , о чему су извјештаји поднесени поново против Горана и Мартине Росо, те Стефана Сејмановића.

Њих су теретили за фаслификовање исправа, навођење на овјеравање неистинитог садржаја, угорожавање безбједности, неовлашћени приступ заштићеном компјутеру и неовлаштено пружање медицинских услуга.

У овој акцији одузета је различита документација, телефони, око 12.000 марака, а први пут у Републици Српској одузет је и хеликоптер, „газела СА-341“. Такође, током истраге утврђено да је осумњичени често управљао хеликоптером и наплаћивао своје услуге.

Током акције „Дивер“ полиција је ухапсила осумњиченог, који је терећен да је починио чак 23 крађе на подручју Бањалуке.

Акцијом „Ада“ полиција је расвијетлила девет крађа, у којима је причињена штета од око 41.800 марака.

Акција “Француз”

У акцији „Француз“ учествовале су, осим бањалучке, и Полицијске управе Градишка, Приједор, Добој и Бијељина. Том приликом расвијетљено је укупно 13 тешких крађа, које су починиле три особе.

Крајем прошле и почетком ове године полиција је реализовала још једну акцију у којој су ухапшена двојица Сарајлија, осумњичених да су починили 22 тешке крађе из аутомобила. Они су овим дјелима власницима причинили штету од скоро 100.000 марака.

Према незваничним информацијама, овај двојац је имао специјалне уређеје уз помоћ којих је блокирао сигнале, па власници нису могли закључати своја возила. Након тога они би из возила крали све што би нашли, а затим би продали већину украдених ствари.