Застрашујући су призори плутајућег отпада у Дринском језеру на самом улазу у Вишеград. Хиљаде кубика отпада стигло је Лимом из Црне Горе, те притокама Дрине из градова Горњедринске регије.

Све што су реке “покупиле” на својим обалама, са дивиљих депонија или што је бачено из чистог немара данас се налази у Дринском језеру. Пластика, флаше, различити кабасти предмети и отпад плутају језером. Процене су да је на брану у Вишеград стигло око четири хиљаде кубика отпада услед пуцања ланчанице која није могла издржати огроман пртисак, преноси Српскаинфо.

Киша и пљусак у Вишеграду ситуацију додатно отежавају, а поглед на језеро у овом тренутку је као да гледате равно у катаклизму. Радници ХЕ Вишеград покушали су санирати проблем како отпад не би угрозио рад хидроелектране, преноси Клиx.

Недјељко Перишић, директор предузећа изјавио је новинарима да је реч о вишедеценијском проблему, а све што се могло учинили су сопственим снагама како не би довели у питање рад хидроелектране.

Упозорио је такође да се у горњем току реке Дрине налазе десетине хиљада кубика плутајућег отпада који долази притокама Прачом, Таром, Пивом, а највише реком Лим.

Прети опасност да се у језеру нађе још кубика отпада, јер је време падавина и бујања вода што представља велику опасност, а на овакве ситуације годинама упозоравају не само одговорни у предузећу ХЕ Вишеград већ и љубитељи природе, свесни да је једна од најепших река Европе угоржена немаром оних који бацају отпад, али и због чињенице да власти не чине ништа да се овај проблем коначно реши.

На еколошку катастрофу која прети да потпуно уништи једну од најљепших река упозорава се годинама, али узалудно. Река Дрина у овом току свако мало постаје огромна депонија смећа. Чињеница је да реке смећа плутају језером и да упозорења о еколошкој катастрофи нису уродила плодом. Иако је овај проблем био тема разговора на највишим нивоима три државе БиХ, Србије и Црне Горе, до данас нису пронађена квалитетна решења. Еколошка катастрофа се већ дешава.