Мислите ли да је боље оставити ПЦ упаљен док га не користите или вам је лакше понекад га угасити? Постоје разлози за оба избора, као и наравно – припадајуће предности и мане.

Шта је боље? Угасити рачунар или га оставити упаљеним? Постоји неколико јако добрих разлога зашто не гасити ПЦ преко ноћи. Не само због бржег покретања ујутро, већ и побољшања функција самог система, објашњава Макеусеоф.

Практичније је

Први и главни разлог зашто бисте требали оставити рачунар упаљеним преко ноћи је практичне природе. Умјесто да чекате да се покрене, оно је увијек спремно за рад. Типични систем са ССД-ом тражи око 30 секунди за покретање. Ако имате велик број програма који се покрећу при старту, покретање рачунара траје дуже. Ако оставите рачунар упаљеним, с тим се проблемом не морате бринути.

Паљење рачунар из сна траје пар секунди и што је најбоље – све учитане апликације остаће активне.

Сталне надоградње

Неколико функција рачунар важно је за одржавање рачунар и података. Скоро све од њих најбољи посао раде преко ноћи. Ствари попут инсталације надоградњи за оперативни систем, стварање сигурносних копија, скенирање антивирусом или слање велике количине података су само неке од њих. Ако их имате активнима преко ноћи, неће вам сметати ако, на примјер, ‘преузму’ вашу интернетску везу.

Увијек могућ приступ

Ако је ваш рачунар цијело вријеме упаљено, оно може покретати софтвер који је иначе недоступан, укључујући Ремоте Десктоп. Никад се нећете морати мучити са потрагом за важном датотеком коју имате на рачунару. Само се морате спојити телефоном или таблетом и уграбити све што вам треба.

Шта ако желите угасити рачунар? Које су предности?

Питање које се исплати поставити је можете ли остављањем рачунар упаљеним смањити његову дуготрајност. Ако све остале уређаје гасите након што сте их престали користити, не постоји разлог зашто то не урадити и са ПЦ рачунаром.

Свака компонента има ограничен вијек трајања

Хардвер не може радити вјечно. Мониторово позадинско освјетљење може издржати десетак хиљада сати, батерија лаптопа ради око 300 циклуса пуњења, док дио ССД-а подржава свега 3000 циклуса брисања програма. У стварности ћете у већини случајева надоградити рачунар прије него што компоненте престану радити, но остављањем рачунар упаљеним вријеме трајања смањујете за мали постотак – већи проблем ствара топлина коју ствара кориштење рачунар.

Повећана потрошња струје

Непотребно је нагласити да остављање нечег упаљеним представља губитак енергије – но питање је колико? 13-инчни МацБоок Аир из 2018. троши 25 W у просјечном циклусу, 8 W док ‘одмара’ и 0.3 W када спава.

Укратко – постоји масивна разлика између потрошње рачунара док је упаљено, док не ради ништа и док је угашено. Гашење монитора драматично смањује потрошњу, но ствара један мали проблем – ако је рачунар у стању сна, губићете велик број добрих функција попут могућности спајања на даљину.

Ако збиља желите спустити потрошњу ПЦ-ја на нулу, мораћете га искључити из утичнице – чак и угашени рачунари троше мало струје.

Рачунар је сигурније од пада напона

Нагла промјена напона у мрежи обично је узрокована ударима муње, а рачунари су довољно осјетљиви да бисте их требали заштитити. Најбољи потез који можете направити је спојити компјутер у пренапонску заштиту.

Поново покретање побољшава перформансе

Некад давно редовно рестартовање рачунара било је интегрални дио корисничког искуства зато јер би иначе рачунар у неком тренутку једноставно стао. Данас је ситуација другачија захвлајујући модерним оперативним системима који боље раде с ресурсима. Ако одлучите никад не гасити рачунар, нећете примјетити превелику разлику у перформансама. Поново покретање је и даље најучинковитији начин рјешавања великог броја свакодневних грешака с којима се можете сусрести. Ради ли се о непослушној апликацији или писачу који не жели писати, поново покретање може помоћи.

Тише је

Коначно, зависно од мјеста гдје држите рачунар, можда ће вам више одговарати гашење јер је све пуно тише. Можете утишати нотификације, но и даље ћете чути рад вентилатора и кликање харддиска. Лаптопи, признајемо, немају дио тих проблема, но ако сте власник традиционалног столног рачунара, гашење је збиља извор драгоцјене тишине, преноси Тпортал.