Други талас падемије корона вируса на јесен поново је зауставио опоравак аустријске привреде, због чега ће раст БДП-а у овој години бити минус 7,1 одсто, прогнозира Национална банка Аустрије (ОеНБ).

Ради се о корекцији прогнозе пошто је ОеНБ за текућу годину у јуну предвиђала раст од минус 7,2 одсто.

Међутим прогноза за 2021. годину је мање оптимисична, са растом од свега 3,6 умјесто 4 одсто.

Према ОеНБ, ниво од прије кризе аустријска привреда достићи ће тек средином 2022. године.

Буџетски дефицит ће ове године, према ОеНБ, порасти на 9,2 одсто БДП-а и до 2023. године ће пасти на 1,4 одсто.

ОеНБ полази од тога да ће почетком идуће године бити вакцине против корона вируса, али да ће тек након једине године бити глобално ефикасно примјењива.

Због тога ће, наводе у прогнози, мјере подстицаја за привреду моћи да буду постепено смањене.

„У првом кварталу 2021. године, као и у мањој мјери и другом кварталу, економска активност у и изван Аустрије ће бити још под теретом пандемије“, наводи ОеНБ.

Указује се да је добра вијест по привреду да је друго закључавање, које је услиједило на јесен, мање штете нанијело привреди него оно на прољеће.

На прољеће је, у годишњем поређењу забиљежен пад од 25 одсто, а на јесен „само“ око 13 процената.

Овоме је допринијело што је ланац снабдијевања мање био погођен, те је производња наставила да ради.

Аустријанци су ове године драстично смањили своју потрошњу и зато више новца оставили по страни, те је стопа штедње порасла на 13,7 одсто.

Један дио уштеђеног новца би требало идуће године поново да буде усмјерен на потрошњу, па ће и поред стагнирајућих реалних примања моћи да се очекује раст потрошње за 3,9 одсто, оцењује ОеНБ.

Инфлација ће у овој годии пасти на 1,3 одсто, а потом ће расти 2022.и 2023.на на 1,7 процената.

Јавни дуг ће порасти 2020.и 2021.снажно на 83,3, односно 86,4 одсто БДП-а, а потом ће 2023.благо опасти на 82,5 процената.