Фото: Соколац-срце Романије

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом служиће сутра Свету архијерејску литургију у Цркви Свете Петке на гробљу Мали Зејтинлик на Сокоцу, поводом празника Преподобне мати Параскеве – Свете Петке, саопштено је из Црквене општине Соколац.

Спомен-црква посвећена је славној светитељки српског поријекла Светој Петки, чије мошти почивају у румунском граду Јашу, а дјелић моштију у цркви Ружица у Београду.

Црква Свете Петке дио је спомен-комплекса Војничког спомен-гробља Мали Зејтинлик на које су пренесени посмртни остаци 958 бораца Војске Републике Српске погинулих у посљедњем рату на подручју општина у околини Сарајева које су биле под контролом Војске Републике Српске до потписивања Дејтонског мировног споразума.

Градња цркве започета је у мају 2005. на иницијативу Срба из Канаде, а завршена је 2013. године.

Света архијерејска литургија биће служена од 9.00 часова.