Логопед др Наташа Д. Чабаркапа за портал Yумама говори о проблемима са којим се љеворука дјеца сусрећу у школи и зашто је важно приступити им на прави начин.

У свијету постоји 8-14% љеворуких особа. Сматра се да наслеђе значајно утиче на одређивање доминантне латерализованости, али се не занемарују ни утицаји околине и одређених моторичких поремећаја.

“Доминантна латерализованост означава појаву водећег екстремитета или водећег чула при вршењу сложених психомоторних активности као што су говор, оријентација у простору и времену, памћење, учење, читање, писање. Период развоја од амбивалентности тј. коришћења обје руке па до одабира водеће руке представља процес сазријевања и успоставља се око 3-4. године живота. Опредијељеност за десну или лијеву руку има свој развојни ток. Треба га испратити и уколико се дијете опредијелило за лијеву руку никако га не треба преусмјеравати, већ подстицати на различита манипулативна и сензорна искуства и активности.

Гдје год се налазимо – у школи, парку, на спортским активностима, свакодневно се сусрећемо са дешњацима и самим тим живимо у окружењу које је створено за њих. Љеворуке особе се морају од самог почетка прилагођавати и учити да користе предмете који су намијењени деснорукима, као што су маказе, резач за оловке, компјутерски миш и слично.

Проблеми са којима се свакодневно сусрећу љеворука дјеца су у школи, а они се односе на неправилно држање тијела приликом писања (љеворуке особе углавном прелазе средњу линију тијела у десно и тако долази до настанка кифозе и сколиозе), неправилно држање оловке, смјер писања, линеација, просторна оријентација на папиру, величина слова, мијешање ћирилице и латинице, положај свеске, као и мјесто у школској клупи.

Приликом писања је врло важно да дијете заузме правилан положај тијела то јест леђа, руке и шаке. Тијело је мало удаљено од стола и заузима прав угао у односу на сто, руке су на столу и у једној држи оловку, а другом руком придржава папир приликом писања. Правилно држање оловке је један од предуслова за лијепо писање. Дијете треба да држи оловку на средини, са три прста, благим притиском. Љеворука дјеца треба да држе оловку тако да је врх оловке окренут и усмјерен према лијевом рамену, а шака да буде у пронацији. Приликом писања се мора пазити на углао писања јер он, такође, утиче на правилно држање оловке. Љеворуко дијете у школској клупи треба да сједи са лијеве стране како би несметано могло да пише. Свеска или папир за писање треба да буде окренут према лијевој страни. Просторна оријентација на папиру је веома битна, а љеворука дјеца се сусрећу са проблемом смјера писања, које је слијева надесно, гдје приликом писања прекривају написано, тако да се врло често сусрећу са огледалским писањем.

Често се дјеца која пишу лијевом руком сусрећу са тешкоћама приликом коришћења одређених предмета као што су резач за оловке или маказе, па мисле да не могу да изведу ту активност. Код дјеце се у тим ситуацијама може јавити фрустрација и љутња која се може накупљати. Зато са дјецом морате да причате, да им помогнете да савладају те тешкоће и, уколико је потребно, да се јавите психологу.

Уз правилан приступ и учење, љеворука дјеца могу бити једнако спретна у манипулативним активностима као и дјеца која пишу десном руком”.