Министар породице, омладине и спорта Соња Давидовић задовољна је што је послије 18 година чекања Република Српска јуче добила нови Закон о спорту, а радује и реакција спортских радника који наглашавају да је усвајањем закона створен основни предуслов за даљи развој спорта у потпуно законски уређеном окружењу.

Податак да ниједан посланик у Народној скупштини Републике Српске није гласао против усвајања, а да их је 57 од 59 дигло руку “за” говори да је закон урађен огроман посао током припреме нових законских прописа. Надлежно министарство је организовало много расправа у које су били укључени представници спортских савеза и спортски радници, те уважило њихово мишљење “са терена”.

– Јасно смо дефинисали начин на који се ради са дјецом у спорту, увели смо обавезне систематске прегледе, категорисали спорт и прописима створили услове за развој здраве базе спорта као темеља сваког здравог друштва. Посебну пажњу смо посветили едукацији кадрова који раде са дјецом, а предвиђени су јасно дефинисани услови односно ниво стручне спреме са којом спортски стручњак може да обучава младе спортисте до њихове 14. године – рекла је Давидовићева.

Здравље младих спортиста је један од најважнијих сегмената па су зато уведени обавезни систематски прегледи једном годишње за спортисте до 18 година, те професионалне спортисте и спортисте са инвалидитетом.

– Те прегледе финансираће министарство. Створили смо могућност за даље напредовање система школског спорта како бисмо укључили што већи број ученика – оцијенила је Давидовићева.

И област такмичарског спорта од сада је много боље уређена.

– Тачно је дефинисано колики су порези на плате играча. Велика помоћ клубовима је чињеница да ће играчи до пуне 24 године моћи да потписују стипендијске уговоре на које су клубови ослобођени пореза. То до сада није био случај, јер смо послије 18 године спортиста морали да плаћамо порез на уговор о дјелу. Сада се тачно зна колика је пореска основица, колико је нето колико бруто. Раздвојени су аматерски и професионални уговори и имамо потпуно уређен систем у овој области – рекао је директор РК Борац Владимир Бранковић.

Значајно ће бити проширене ингеренције спортског инспектора на основу којих ће моћи вршти надзор над радом једног спортског удружења. Оснажена је и улога спортских савеза али је уједно повећана њихова одговорност.

Јако је добро да смо коначно добили закон који је много практичнији и јаснији него претходни. Подржавали смо концепт да се ближе и боље уреде правна питања, да не буде недоумица и рупа и мислим да је то урађено одлично – рекао је предсједник Одбојкашког савеза РС Милутин Поповић.

Привредно друштво

Законом је предвиђена и трансформација спортског удружења у спортско привредно друштво, па иако је процедура са правне стране прилично компликована, даје могућност која до сада није постојала.

До сада су сви клубови били организовани као удружења грађана, а сада могу да буду спортска привредна друштва у отвореној форми акционарског друштва. То у пракси значи би клуб могао да изађе на берзу, гдје би повјерилац уколико жели могао да дуговања претвори у акције клуба. На овај начин се омогућава потенцијалном инвеститору да формално буде власник друштва. Инвеститор до сада није могао да да заштити своју инвестицију, а сада му је то омогућено – појаснио је адвокат Ненад Барош.