Укупна кредитна задуженост становника у Босни и Херцеговини за пола деценије скочила је за преко 2,5 милијарде марака, подаци су Централне банке БиХ.
Статистика показује да су грађани 2014. године били задужени 7,43 милијарди марака, а крајем прошле године чак 9,98 милијарди КМ.
У структури задужености, и даље убједљиво доминирају потрошачки ненамјенски кредити, чији је износ у поменутом периоду порастао за чак 70,7 одсто.
Анализа Централне банке БиХ показује да су ови кредити прије пет година износили 4,4 милијарде, а лане 7,51 милијарди КМ. Није тешко израчунати да, с обзиром на податке за прошлу годину, потрошачки ненамјенски кредити чине више од 75 одсто укупних кредита пласираних становништву.
У удружењима потрошача наглашавају да скок износа ненамјенских кредита потврђује да грађани текућим примањима не могу да сустигну трошкове живота.
– Немају пуно избора него да дижу кредите и то не само у банкама, него и у МКО, гдје узимају по пар стотина марака. С друге стране, кад дигну кредит у банци, веома често не могу да на вријеме сервисирају рате, јер истовремено морају и да живе и да уплаћују рате. Онда дижу нове кредите, затварају старе и тако укруг, а њихова задуженост из године у годину само арсте – истиче за Српскаинфо извршна директорка требињског Удружења грађана „Оаза“ Недељка Илијић.
Под претпоставком да је у БиХ у протеклом петогодишњем периоду било око 3,5 милиона грађана, рачуница каже да је просјечна задуженост сваког њеног становника са око 2.100 скочила на 2.800 КМ.
У поменутом периоду, скок биљеже и кредити за изградњу или куповину нових стамбених јединица, који су порасли са 658,9 милиона на 1,18 милијарди КМ.
Кредити за куповину постојећих стамбених јединица су 2014. износили 562 милиона, а лане 745,2 милион КМ. Занимљиво је да су лане, у поређењу са 2014, кредити за поправку постојећих стамбених јединица са 8,2 милиона повећани на 46,4 милиона КМ или за скоро шест пута.
Укупни износ кредита за предузетништво повећан је са 84,3 милиона на 181,3 милона КМ.