Свака домаћица се често сусреће са проблемом стварања каменца у бокалу или чајнику. Без обзира на то какав је чајник – електрични или обичан, неопходно је да га не остављате са каменцем, већ га на време очистите.

Како се ствара каменац?

Вода садржи различите минерале и соли у различитим количинама. Неки од њих, калцијумске и магнезијумске соли, образују тврд таког приликом кључања. Што је више соли у води, то се брже појави слој каменца. Наравно, вода може да се прочисти помоћу филтера, али то ће само успорити стварање кречњака. У обичним чајницима каменац се образује на дну унутрашњих зидова, а у електричним чајницима – на грејном елементу који долази у контакт са водом.

Доста произвођаћа чајника и бокала препоручују коришћење посебних препарата за уклањање каменца. Њих можете наћи скоро у свим продавницама и супермаркетима. Да бисте уклонили каменац, треба стриктно да се држите инструкција и пепорука одређеног средства за лишћење како не бисте оштетили делове уређаја.

Чишћење каменца лимунском киселином

Уклањање каменца лимунском киселином је веома једноставан, приступачан и ефикасан начин. Одговара за све врсте бокала (нерђајући челик, керамика, емајлирани, електричне пластике и стакло) је умерен или слаб камен.

МЕТОДА: 20 г лимунске киселине се растопи у 1.5 литара воде, добијени раствор се сипа у бокал и остави се да проклуча. Течност се излије и благо испере меким сунђером- Поново се сипа чиста вода и остави се да прокључа, ислијете је и оперете бокал.

Чишћење каменца сирћетом

У бокал се сипа 1 литар вода и 100 мл сирћета, укључите бокал да вода проври и оставите да се накисне 5-10 минута. Ова процедура се понавља и оставља се да се накисне 20 минута. Проспе се смеса и пажљиво се опере меким сунђером. Поново се сипа чиста вода, прокључ и проспе се, опере се бокал.

Чишћење каменца содом бикарбоном

У бокал се сипа 1 литар воде и укључи се да проври. У кључалу воду се сипа 1-2 супене кашике соде бикарбоне и остави се 30 минута да накисне. Добро се опере меким сунђером и сипа се чиста вода, укључи се да проври. Вода се проспе и бокал се опере.

Сода, сирће, лимунска киселина за дебље и старије наслаге каменца

За овај троструки ударац по каменцу се сипа 700 мл воде у бокал, додају се 3 супене кашике соде бикарбоне и остави се да прокључа, накисне се 10 минута и раствор се просипа.

Сипа се 700 мл воде, додају се 2-3 супене кашике лимунске киселине и остави се да проври, остави се да се накисне 10 минута и проспе се. Сипа се 700 мл воде у бокал и 250 мл сирћета, остави се да проври и накисне се 5 минута, проспе се раствор. Бокал се пажљиво опере неким сунђером и поново се сипа чиста вода, остави се да прокљула и проспе се вода, а бокал се опере.

За слабе и умерене наслаге каменца користите лимун

У бокал се сипа вода, укључи се да проври и убаце се две четвртине лимуна, остави се да се накисне 60-90 минута док се у потпуности не охлади, проспе се спеса и бокал се опере меким сунђерпм. Поново се сипа чиста вода и остави се да прокључа, сипа се вода и опере се бокал.

Корисни савети за уклањање каменца

– За кување користите само филтрирану воду или флаширану воду;

– Једна иста вода се кува само једном у бокалу, за следеће кување добро би било да је свежа вода;

– Бокал изнутра перите меканим сунђером без препарата за прање, макар једном дневно. Ако постоји могућност најбоље је након сваког кувања да покупите остатак воде у бокалу након коришћења;

– Након коришћења не остављајте остатак од воде.