ШОЉИЦА ПУНА АРОМЕ
Чај је најједноставнији рецепт за дуговјечност. Повод je за разговор и дружење, најбољи начин да се организам расхлади и угаси жеђ, да се тијело окријепи и излијечи, да се стекне имунитет и сачува од болести. Само се вода у свијету пије више од чаја, а воћни чајеви садрже витамине, не кофеин, и зато су препорука свима.
СУШЕНЕ ЈАБУКЕ
Јабуке добро опрати, посушити, па изрезати неогуљене на танке кришкице. Осушити у рерни на ниској температури. Сушене јабуке кувати 10-так минута са мало цимета, оставити да одстоје, проциједити и пити.
ЧАЈ ОД КРУШКЕ
Чај од листа крушке користи се за растварање камена у бубрезима, смањења болова и печења при мокрењу код инфекције бубрега и бешике као и лијечења упале зглобова. Три кашике издробљених листова крушке прелити са пола литра прокуване воде и оставити да одстоји па пити.
КОРИЈЕН ЈАГОДЕ
За лакши тип дијареје треба 5 минута кувати 15 гр коријена јагоде у двије шоље воде. Пити неколико пута дневно.
ЧАЈ ОД БРУСНИЦЕ
Врући чај од бруснице припрема се тако што се четири шољице плода кувају у води 10-так минута, потом оставити поклопљено да одстоји да се плодови отворе. Пити топло.
КОРА ПОМОРАНЏЕ
Припрема овог напитка је крајње једноставна. Осушену кору поморанџе прелијте топлом водом и оставите да одстоји пет минута. Чај проциједите и засладите медом по жељи.
ЧАЈ ОД ЛИСТА МАЛИНЕ
Познат је по свом љековитом дјеловању, а посебно код проблема са дисајним саставом и уринарним потешкоћама. Супротно од имена, укусом не личи на малину, већ на укус црног чаја. Добија се сушењем листова грмова малине.
ЧАЈ ОД ПЕТЕЉКИ ТРЕШЊЕ
Користи се против болести бубрега и мокраћних канала. Једна шака петељки трешње кува се у једном литру воде, од тренутка кад проври и у наредних 5 минута. Оставити да одстоји, проциједити и пити незаслађено у гутљајима током дана.
Воћни чајеви нуде бројне ужитке у цвјетовима и мирисима најфинијих врста воћа. Заводљиви укусом, по потреби ће пружити дашак топлине и освјежење.