У првих 10 мјесеци ове године на путевима у Републици Српској живот је изгубила 101 особа, а према ријечима стручњака брзина је главни узрок већине тешких саобраћајних незгода.
“У првих 10 мјесеци ове године је на подручју РС евидентирано 89 саобраћајних несрећа са смртном посљедицом, а у којима је смртно страдала 101 особа”, казали су за “Независне” у МУП-у РС.
Милија Радовић, директор Агенције за безбједност саобраћаја РС, упозорава да је већини тешких саобраћајних несрећа кумовала управо брзина.
“Више од половине таквих несрећа деси се управо због неприлагођене и непрописне брзине кретања. Брзина је и узрок и посљедица. Што је већа брзина – то су теже и посљедице”, нагласио је Радовић за “Независне”.
Према његовим ријечима, најризичнија категорија у саобраћајним незгодама су млади од 18 до 30 година и превентивне кампање би, како каже, требало усмјерити управо на њих.
Како наводи, на понашање у саобраћају утичу, истиче, контрола учесника у саобраћају и кампање.
Кампање су, наводи, јако важне, да неком промијените ставове у вези с употребом појаса, брзином кретања и за друге непрописне радње у саобраћају и укажете му колико је све то негативно и опасно.
“Сада предстоји кампања за алкохол јер су пред нама мјесеци празника и слава и чест је случај да људи сједну за волан под утицајем алкохола, а то, наравно, има погубне посљедице”, истиче Радовић за “Независне”.
Како упозорава, возачка дозвола је дозвола за управљање најсмртоноснијим оружјем на свијету јер је, како каже, возило убило више људи него иједно ватрено оружје.
“Возило годишње убије 1.300.000 људи на свијету, више него што их је страдало и у једном рату. Према томе, сви ми кад сједнемо за волан морамо да будемо посебно одговорни”, апелује Радовић те додаје да након изгубљеног живота нема повратка.
Осим тога, како каже, сваке године у РС најмање 600-700 људи буде тешко повријеђено у саобраћају.
“Неко никад не прохода, неко има неки други облик инвалидитета”, навео је Радовић.
Додао је да у наредном периоду Агенција за безбједност саобраћаја, заједно с Удружењем параплегичара и Центром за дистрофичаре, планира кампању у средњим школама у РС, како би лица с инвалидитетом пренијела своја искуства како су страдали у саобраћају, како и други не би погријешили.
“Србија много више средстава улаже у кампање. Улаже 4,5 КМ по становнику за безбједност саобраћаја, а РС по глави становника улаже око 0,30 фенинга, што је недовољно за озбиљне кампање”, закључио је Радовић.