Америка је данас увела царине на робу из ЕУ вриједну рекордних 7,5 милијарди долара.

Царине су уведене јер европски и амерички званичници нису успјели да постигну договор у посљедњим преговорима.

Међу онима који су обухваћени царинама су „Аирбус“, француско вино и шкотски виски.

Европа је са своје стране наредне године најавила увођење царина на познату америчку робу.

Свјетска трговинска организација (WТО) донијела је почетком октобра одлуку да САД могу да уведу царине на европску робу вриједну 7,5 милијарди долара због илегалних субвенција које је ЕУ дала „Аирбусу“.

„ЕУ ради на мјерама којим ће надокнадити штету секторима који су погођени царинама које су САД данас увеле Европи због илегалних субвенција датих ‘Аирбусу'“, рекао је италијански премијер Ђузепе Конте.

„Ове царине нам наносе штету. Радимо унутар ЕУ за регулативе којим би ограничели штету нанијету онима који су директно погођени новим санкцијама“, нагласио је Конте након самита лидера ЕУ у Бриселу.

Европска комисија је саопштила да ће пратити утицај нових америчких царина.