Некад давно бундева је била битан извор хране Индијанцима. Помагала им је да издрже дугу и хладну зиму.
Сматра се да ју је у Европу донио Колумбо, гдје је првобитно служила као храна за стоку. Данас се бундева налази у многим врхунским јелима јер је укусна, лако пробављива и нутритивно богата намирница.
Састав и љековитост бундеве
Боја бундеве указује да је ова намирница богат извор бета каротена, а он је снажан антиоксиданс који штити организам од утицаја слободних радикала, јача имунитет и спречава развој малигних тумора.
Уз њега ту су и витамини Ц, Е, К, Б1, Б2, Б3, Б6, фолна киселина и минерални састојци калијум, фосфор, калцијум и жељезо.
Бундева је идеална намирница за особе које пате од болести желуца и цријева. Помаже код затвора и упале дебелог цријева.
Како природни диуретик, препоручује се особама с артритисом и гихтом.
Она штити и здравље очију јер је богата каротеноидима. Заситна је и сиромашна калоријама те је због тога идеална намирница за мршављење.
Такође, ефикасно смањује и холестерол у крви, а облог од свјеже нарибане бундеве примјењује се за ублажавање болова од проширених вена.
Једна кашика њеног сока дневно заштитиће вас од болести мокраћног мјехура, бубрега и простате. Као маска за лице, прикладна је за проблематичну кожу. Не само да његује и храни кожу, него је и штити од рака – показују најновија истраживања.
Бундеву можете јести сирову, кувану или печену. Од ње можете припремати рижота, пире, супе, колаче и сокове, а уз њу пристају зачини попут першуна, мајчине душице, кадуље, ловора, мушкатног орашчића, ђумбира и цимета.
Бундевине сјеменке
Бундева се узгаја не само због јестивог плода, него и због сјеменки. Њене сјеменке богате су квалитетним протеинима и мастима. Обилују и аминокиселинама, триптофаном, глутаматом, витаминима Е и Б, бакром, манганом, калијумом, жељезом, цинком и селеном. Имају висок удио калорија, чак 559 на 100 грама. Зато их је препоручљиво купити неочишћене, тако да се забављате чишћењем и притом не поједете превише.
Због прехрамбених влакана препоручују се у прехрани свих група људи, без обзира на пол и доб, да би се одржавала и осигуравала правилна перисталтика цријева и спроводила дјелотворна детоксикација организма.
Дјелују умирујуће, антистресно, антиоксидативно, а уз то снижавају холестерол и побољшавају памћење. Можете их јести сирове, користити у припреми намаза или додавати у хљеб, варива, колачиће и сложенце. Сјеменке доказано помажу код повећане простате и олакшавају мокрење. У Бугарској, Румунији, Турској и Украјини стопе болести простате су ниске јер тамо су ове сјеменке дио свакодневне прехране.
Бучино уље
Од сјеменки бундеве се прави бучино уље – једно од најхрањивијих врста уља. Оно је одличан извор есенцијалних масних киселина, антиоксиданата, витамина и стерола. Уље сјеменки бундеве дјелује као диуретик, побољшава квалитет коже, јача имунитет, спречава дијабетичку нефропатију и уравнотежује хормоне. Познато је и по благотворном дјеловању на простату.
Уље сјеменки бундеве обично се користи у припреми салата, али може се додавати у супе и шејкове. И сјеменке и уље познато су средство народне медицине за тјерање глиста и других цријевних паразита.
10 разлога зашто јести бундеву:
*Богате су антиоксидансима, што значи да дјелују противупално. Због тога су одличне за здравље ваших зглобова, органа, код повреда меког ткива, а и помажу у ношењу са стресом.
*Због великих количина витамина А који садрже чувају очи од дегенеративних промјена и катаракта.
*Висок ниво витамина Ц јача имунитет и подстиче производњу колагена, због чега је одлична за кожу и чини је блиставом и еластичнијом.
*Добар су извор влакана па ефикасно чисте тијело од токсина и помажу му да функционише како треба.
*Садрже довољно каротена који им даје наранџасту боју, а људима помаже да не остаре прерано и спречава кардиоваскуларне болести.
*Сјеменке бундеве богате су протеинима и масним киселинама које помажу у регулисању холестерола, чувају од артритиса, побољшавају мождане функције и омогућавају здрав изглед коже.
*Месо бундеве и сјеменке богате су магнезијумом, који је неопходан за здравље костију и зуба.
*Богата је калијумом и цинком који су кључни у превенцији од кардиоваскуларних болести и високог крвног притиска. Цинк је одличан и за плодност, лијепу кожу, те имунитет.
*Садржи Л триптофан, хемикалију која даје добар осјећај.
*Уље из сјеменки бундеве одлично је код лијечења упала простате, а превентивно чува од развоја канцерогених промјена на простати.
ВРСТЕ БУНДЕВЕ
1. Туркиња или стамболка
Јестива је и популарна у нашим крајевима. Може имати зелену, црвену или жуту кору, која се због своје чврстоће често користи у декоративне сврхе (издубљена туркиња може послужити као врло декоративна посуда за сервирање супе). Захваљујући чврстом месу погодна је за печење. Може тежити до пет килограма. Од меса ове бундеве кувају се варива те крем-супе.
2. Хокаидо бундева
Стиже из далеког Јапана и има интензивно наранџасту или чак црвену кору. Њено ароматично месо укусом подсјећа на кестен и јако је цијењена у кулинарским круговима. Углавном је величине длана, а може тежити од једног до пет килограма. Од хокаидо бундеве припремају се многа макробиотичка јела. Добар укус има чак и кора, која се нарезана на мање комаде може додати и кувати у супи.
3. Мушкатна бундева
Крушколиког је облика и може дуго стајати – што дуже стоји постаје слађа и мекша. Месо је наранџасте боје, глатке текстуре, невјероватног слаткастог укуса. Најчешће се користи за колаче, пекмезе, супе, варива, а одлична је сама као предјело. Може тежити до два килограма. Дуг рок трајања осигурава јој јестивост и након двије године.
4. Обична бундева
Тежи између шест и 12 килограма. Има наранџасто-црвену кору те укусно месо које се користи за различита јела, варива, супе и колаче. Своју популарност је стекла као декорација за Ноћ вјештица.
5. Уљна бундева
Она долази из породице Цуцурбитацеае, а у нашим крајевима најчешће се користи за јело. Узгаја се у вртовима и пољима. Трбушастог је облика и зеленкасте боје коре. Кошпице из ове бундеве су изузетно вриједне због храњивих састојака и кориштења у припремању бућиног уља. Укусне и здраве сушене кошпице могу се грицкати или додавати различитим салатама. Месо уљних бундева користи се за припрему савијача и пита.