Растерећење привреде кроз смањење опорезивања рада, стварање бољег пословног амбијента, те уређење јавних предузећа неки су од приједлога послодаваца за програм економских реформи Српске за период од 2020. до 2022. године.

Око 100 послодаваца из цијеле Српске окупило се данас на пословном форуму који је у Бањалуци организовала Унија удружења послодаваца РС у циљу проналаска заједничких рјешења за унапређење пословног амбијента и постизање бољих пословних резултата у идућем периоду.

Кључни приједлози тичу се програма који смо још 2017. године потписали са Владом, а ријеч је о мјерама које нису завршене. Константно тражимо смањење опорезивања рада. Наш основни захтјев је да се опорезивање рада сведе на ниво из 2008. године, прије свјетске економске кризе. Страхујемо да ће повећање плата у јавном сектору довести и до повећања јавне потрошње. Сматрамо да квалитетни радници у јавном сектору немају адекватне плате и нисмо против повећања, али само у износу колики је предвиђен буџетом – истакао је предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић, нагласивши да у јавном сектору има и оних који само сметају радницима који поштено раде, те да су ту потребни резови.

Додао је да су послодавци свјесни тежине економске ситуације, те да сви морају радити на повећању плата радницима.

– Једини начин да до тога дођемо јесте унапређење цјелокупног амбијента, посебно политичког који је ове године изузетно тежак – рекао је Шкребић.

Нагласио је да би јавна предузећа требало да буду мотор развоја РС те да је неопходно њихово уређење. Осим тога, послодавци се залажу и за боље регулисање боловања, јер, кажу свакодневно се суочавају са злоупотребама у том сегменту.

– Колеге су истакле да су са граница добили потврду да многи радници који су код њих мјесецима на боловању, раде у иностранству. Томе морамо стати у крај. Тражићемо увођење привремене пензије за оне који су дуже од годину на боловању – рекао је Шкребић.

Нагласио је да сви који нису у идућих 15 дана могу доставити Унији своје приједлоге, како би сачинили коначан документ који ће бити упућен на разматрање Влади Републике Српске.

Форуму је присуствовао и министар привреде и предузетништва РС Вјекослав Петричевић који је казао да и Влада размишља у правцу смањења опорезивања рада.

– Настојаћемо да растеретимо привреду и да сиву зону вратимо у легалне токове – рекао је Петричевић.

Образовање

Драгутин Шкребић је истакао да привреди треба стручног кадра, али да се ђаци тренутно школују за занимања према наставном кадру.

– Уписујемо ученике у оне школе за које имамо наставнике, како они не би остали без посла, а не у складу са потребама привреде. То школовање је неквалитетно и надамо се да ћемо кроз дуално образовање поправити ту ситуацију – рекао је Шкребић.