Извоз америчког јастога у Кину се ове године суновратио, јер су нове контратарифе проузроковале да се бизнис са морском храном премјести ка сјеверу.

Кина, која важи за великог купца јастога, увела је у јулу 2018. године високе тарифе на увоз америчких јастога и многих других прехрамбених производа усљед растућих трговинских тензија између Пекинга и Трампове администрације, подсјећа америчка агенција АП.

У међувремену, тај бизнис је процвјетао у Канади, чији риболовци лове исте врсте јастога као амерички.

Усљед смањења обима пословања дошло је и до отпуштања у неким предузећима у Мејну, те је тако у компанији “Лобстер” власница Стефани Надо морала да отпусти половину од 14 људи колико је некада радило у велепродаји.

САД су у овој години закључно са јуном извезле у Кину око милион килограма јастога (2,2 милиона фунти), показују подаци америчке савезне владе.

Током истог периода прошле године извезено је готово 12 милиона фунти, што указује на пад од преко 80 одсто.

Истовремено, канадски извоз у Кину се у првом овогодишњем полугодишту већ приближио количини од 33 милиона фунти, што је готово једнако укупном извозу у читавој прошлој години.

Вриједност канадског извоза се приближила нивоу од 200 милиона долара у периоду јануар-јун 2019. године, и готово сигурно ће надмашити прошлогодишњи извоз од преко 223 милиона долара.

Истовремено, вриједност америчког извоза процјењена је на мање од 19 милиона долара, што је готово за 70 милиона долара мање у односу на прво полугодиште прошле године.