Драги наши читаоци,

Мај нам је хладним временом и честим кишама наметао летаргију скривајући мотивацију којој смо се надали овог прољећног мјесеца. Сваки сунчани тренутак жељно смо упијали изнова се надајући да је „окренуло на љепоту“. Како дугорочне прогнозе кажу, надаћемо се и у јуну. Једино су редуше испоштовале „ред вожње“ и нису дале да ово прољеће прође без њих.

Посао којим се бавим донио је у мој живот нове путоказе и кључеве за закључане браве. Бог ми је дао прилику, и неизмјерно сам му захвална, да уживо слушам животна путешествија људи којима се поноси Романија. Протеклог мјесеца друговали смо и људовали са живом легендом нашег краја. Из питомих Балтића, чија љепота му кријепи душу и уљепшава старост, љубазно одговарајући на позив посјетио нас је др Млађо Ђурђић. Као са ријетко ким подијелио је са нама најтеже и најљепше тренутке свог богатог живота, а ми један дио преносимо вама.

Уживала сам слушајући све радости и муке храбрих који су једанаести пут пјешке ходочастили до манастира Острог. Могла сам, и јесам, осјетити дрхтај из кога се рађа суза када сам чула како су грлени Срби из Црне Горе на задужбини краља Николе освјетлили образ наших заједничких предака, док су романијском ојкачом „Романијо, горо од јунака…“ одавали почаст и позивали на одмор уморне путнике. Слушала сам без даха и поново проживљавала са њима сваки дан и ноћ. То смо, донекле, омогућили и вама у рубрици „Из прве руке“, коју смо с разлогом уврстили у ово издање новина.

Много тога искрено реченог остаће заувијек у кутијици новинарског диктафона због ограниченог броја ријечи који дозвољава техничко слагање новинских страница, али првенствено због тога што су дио нечије душе коју никада нећемо изврнути као чарапу само да би наслов био сензационалан.

Приче са ходочашћа, у којима познаник постаје пријатељ, наметнуле су ми давно упамћене и због некоришћења негдје скрајнуте ријечи Св. владике Николаја. Како су године одмицале, губила сам наду да ћу дочекати долазак тог времена.

„Доћи ће време кад ће пријатељ пријатељу бити свештеник и исповедник, а не само савезник у задобијању богатства и уживања овог света. Доћи ће време кад ће пријатељ пријатељу бити утешитељ и лекар, а не заводитељ и разоритељ душе. Кад дође то време, онда ће тек почети љубав међу људима. Ма како далеко било то време, оно иде и доћи ће!“

У увјерењу да је дошло, до новог сусрета срдачно вас поздрављам.

Из штампе је изашао 246. број Соколачких новина, у којима доносимо мноштво информација, које су обиљежиле мјесец мај 2019. године.

ИЗДВАЈАМО:

-21. РЕДОВНА СЈЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ СОКОЛАЦ – Усвојен Приједлог одлуке о извршењу буџета за 2018. годину и измјена Одлуке о извршењу буџета општине Соколац за текућу годину

-ОДРЖАНА 1. СЈЕДНИЦА СТАЛНОГ КОМИТЕТА И СКУПШТИНА 56. МОСИ “СОКОЛАЦ 2019” – Званичне пријаве општина до 14. јуна

-В.Д. ДИРЕКТОРА ЈП „ПУТЕВИ РС“ НЕНАД НЕШИЋ ПОСЈЕТИО ОПШТИНУ СОКОЛАЦ – Подршка предстојећим 56.МОСИ ,,Соколац 2019”

-ПРОЈЕКАТ „ЗАТВАРАЊЕ КОЛЕКТИВНИХ ЦЕНТАРА И АЛТЕРНАТИВНОГ СМЈЕШТАЈА – CEB II“ – Изградња зграда тече планираном динамиком

-РЕГИОНАЛНИ ПРОГРАМ ЛОКАЛНЕ ДЕМОКРАТИЈЕ НА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ Одржан тродневни тренинг „Управљање пројектним циклусом“

-ЗАВОД ЗА ФОРЕНЗИЧКУ ПСИХИЈАТРИЈУ СОКОЛАЦ – У плану отварање поликлиничког одјељења

-СВЕЧАНО ОБИЉЕЖЕН 21.МАЈ – Славни пут Романијских бригада

-ОБИЉЕЖЕН 9. МАЈ – ДАН ПОБЈЕДЕ НАД ФАШИЗМОМ – На Романији никла клица слободе

Друштво:

-ДРУГА ГЕНЕРАЦИЈА НИЖЕ РЕАЛНЕ ГИМНАЗИЈЕ ПРОСЛАВИЛА МАТУРУ – 65 година искреног пријатељства

-ОСНОВНО И СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ У СОКОЦУ У Основној школи „Соколац“ уписано 69 првачића, у СШЦ „Василије Острошки“ нови смјер

-УСТАНОВА ЗА ПРЕДШКОЛСКО ВАСПИТАЊЕ И OБРАЗОВАЊЕ Дјеца су најљепша разгледница Сокоца

-У рубрици Интервју разговарали смо са Миланом ЦУРОВИЋем, ВРШИОЦЕМ ДУЖНОСТИ ДИРЕКТОРА ЈАВНЕ УСТАНОВЕ СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВНИ ЦЕНТАР „ГЛАСИНАЦ“ СОКОЛАЦ – Ићи напријед спортским корацима наш је основни циљ

Привреда:

-МАРКО НИКОЛИЋ, УЗГАЈИВАЧ КОЗА НА РОМАНИЈИ – Природни калцијум и селен у козијим производима

-86. МЕЂУНАРОДНИ САЈАМ ПОЉОПРИВРЕДЕ У НОВОМ САДУ – Двије златне медаље за Удружење „Романијски скоруп кајмак“

-У овом броју Соколачких новина доносимо нову рубрику Из прве руке – ЖИВА ТРОБОЈКА ОД СОКОЦА ДО ОСТРОГА

-Лице Романије у мајском издању је ПРИМАРИЈУС ДОКТОР Млађен Ђурђић, СПЕЦИЈАЛИСТА ПЕДИЈАТРИЈЕ – ПРИЧА О ДОКТОРУ МЛАЂУ

Култура:

СРЦЕ РОМАНИЈЕ УЗ ДУШИЦУ – На хуманитарним концертима прикупљено 10.000 KM

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ:

Рубрике: Здравље и ми, Из школских клупа, Књижевни кутак, Кулинарске мајсторије, Чудесни биљни свијет и Разонода.

-На страницама рубрике СПОРТ доносимо успјехе соколачких спортиста, а ту је и рубрика 56.МОСИ.

Соколачке новине број 246. на 32 странице у пуном колору, можете купити у свим продајним објектима штампе у граду.

Рођена 13.јула 1970. године у Београду. По занимању дипл.економиста. Након првог запослења у „Радио Романији“ 1997. год. на мјесту спикер-водитељ програма, искуство стицала на разним пословима у више медијских кућа. Преко „Радија Источно Сарајево“, ТВ БН, ТВ Пинк БХ, Радија „Соколац“ и „Инфо центра“, на позицијама од меркетинг менаџера до директора.