У оквиру Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану (ReLOaD), а у сарадњи са општином Соколац, Културно – умјетничко друштво „Завичај“ успјешно је реализовало пројекат, који се односи на заштиту културног насљеђа Романије. Добијена средства, у износу од 13.000 КМ, искориштена су за набавку нових народних ношњи.
Слободан Комленовић, испред поменутог друштва, рекао нам је да је ово била прилика да се уједно чланице „Завичаја“ обуче и саме сашију народне ношње.
– Највећи дио средстава је утрошен за набавку материјала, а направили смо добар потез и што смо уложили новац за шестомјесечну обуку наших чланица. Одлучили смо да пружимо прилику и другим заинтересованим женама са простора наше локалне заједнице да заједно са њима уче и на тај начин наставимо чувати нашу традицију. Обезбиједили смо мушке и женске народне ношње, али и неколико дјечијих за наше најмлађе чланове. Основни циљ пројекта, који смо реализовали била је самоодрживост – додао је Комленовић и исказао задовољство што је то и постигнуто.
Нове народне ношње израђене су са мотивима, који датирају из 19. и почетка 20. вијека, карактеристичним за Гласиначки простор. Највећу подршку приликом обуке и израде пружила је Борка Јешић, чланица Удружења жена „Сноп“ из Гучева, Рогатица.
– Пошто се бавим израдом народних ношњи дужи период, а и познајем већину људи из Сокоца, прихватила сам позив без размишљања. Није било тешко радити са овим вриједним женама, јер су оне многе технике већ од прије познавале. Узимајући у обзир да сам у пензији, веома ме радује када на млађе преносим своје знање – поручила је она.
Културно умјетничко друштво „Завичај“ одазвало се на јавни позив општине Соколац, почетком прошле године, и једно је од четири организације цивилног друштва и невладиног сектора, које су у истом периоду успјешно реализовале пројекте, захваљујући Развојном програму Уједињених нација.