Географско поријекло романијског скоруп-кајмака заштићено је у свим земљама потписницама Лисабонског споразума, након готово двије године рада на овом дијелу пројекта, речено је Срни у Подручној јединици на Сокоцу Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди при ресорном министарству Републике Српске.

Руководилац Подручне јединице Јелене Мићић рекла је да је на адресу Удружења произвођача „Романијски скоруп-кајмак“ достављен је сертификат Међународне организације за заштиту интелектуалног власништва /WИПО/, којим се признаје право заштите скоруп-кајмака у 29 земаља свијета, што укључује девет земаља чланица ЕУ.

Она је нагласила да су заштитом географског поријекла створени предуслови за развој препознатљивог бренда романијског скоруп-кајмака, што ће обезбиједити трајну конкурентску предност за прозвођаче овог производа са ширег подручја Романије, те им омогућити лакши пласман и препознатљивост на свим тржиштима.

Влачићева је појаснила да се заштитом географског поријекла спречава неовлаштена производња и стављање у промет скоруп-кајмака у свим земљама чланицама Међународне организације за заштиту интелектуалног власништва.

„Ова регистрација ће бити путоказ и осталим произвођачима наших аутохтоних пољопривредних/прехрамбених производа, а у оквиру пројекта ИЦАМ, у сарадњи са Институтом за интелектуално власништво БиХ, биће израђен водич за оне произвођаче који на сличан начин планирају да заштите аутохтоне пољопривредне производе из осталих крајева наше земље“, навела је Мићићева.

Предсједник Удружења произвођача Романијског скоруп-кајмака Нада Максимовић изразила је у име удружења захвалност Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске за подршку, те Међународној финансијској корпорацији, члану Групације Свјетске банке, на стручној и финансијској помоћи пруженој кроз Пројекат унапређења пословне климе и приступа тржишту – ИЦАМ, који финансира Влада Уједињеног Краљевства.

Она је нагласила је овим пројектом подржано низ активности удружења, од прикупљања документације и средстава потребних за заштиту географске ознаке, како на домаћем, тако и на међународном тржишту, до маркетиншких активности представљања производа.

„Уз подршку пројекта ИЦАМ успјели смо да стандардизујемо технолошки процес, да испунимо бројне захтјеве за географску заштиту романијског скоруп-кајмака при Свјетској организацији за заштиту интелектуалног власништва, те да представимо производ на регионалном тржишту“, навела је Максимовићева.

Она је рекла да ће Удружење наставити сарадњу са ресорним министарством и пројектом ИЦАМ у провођењу даљих маркетиншких и промотивних активности са циљем повећања продаје и извоза скоруп-кајмака.

Удружење произвођача „Романијски скоруп-кајмак“ основано је почетком 2014. године и окупља активне чланове са подручја општина Соколац, Хан Пијесак и Рогатица.

Циљ овог удружења је да ради на заштита имена и поријекла овог аутохтоног производа.

Удружење сарађује са Ресором за пружање стручних услуга у пољопривреди при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, које им пружа стручну подршку организовањем едукација, изложби, одласка на сајмове и манифестације из области пољопривреде.