Фото: Соколац-срце Романије

На Војничком спомен-гробљу “Мали Зејтинлик” на Сокоцу почело је обиљежавање 23 године од егзодуса 120.000 сарајевских Срба.

Помену испред храма Свете Петке на Војничком спомен-гробљу присуствује велики број представника свих нивоа власти, борачких организација, грађана Сарајевско-романијске регије и завичајних удружења.

На помену су присутни Бошко Томић у име предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика, изасланик предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић, министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић, делегација Народне скупштине Републике Српске, предсједавајући Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Сташа Кошарац, делегација Срба у заједничким органима БиХ.

Присутни су и предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, представници Трећег пјешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ, градоначелник града Источно Сарајево Ненад Вуковић са својим сарадницима, те начелници градских општина и удружења сарајевских Срба.

Делегације ће након помена положити вијенце на Централни крст на Војничком-спомен гробљу.

Сјећање на егзодус Срба из Сарајава први пут се одржава у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачаких ратова.

На “Малом Зејтинлику” сахрањено је скоро 1.000 српских бораца, неколико стотина цивилних жртава рата и преминулих цивила чије су посмртне остатке породице пренијеле на ово гробље са подручја Сарајева и сарајевских општина.

Војничко спомен-гробље формирано је у фебруару 1996. године након потписивања Дејтона да би избјегли Срби из Сарајева могли сахранити посмртне остаке чланова својих породица.

Црква посвећна Светој Петки на “Малом Зејтинлику” саграђена је 2013. уз помоћ Срба из дијаспоре, док је бизнисмен из Крушевца, родом из Вогошће, Зоран Његовановић финансирао живопис овог храма 2017. године.

Парастос погинулим српским борцима биће служен у 13.00 часова у манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији на чијим зидовима у унутрашњости су уписана имена око 4.000 српских бораца Сарајевско-романијске регије страдалих у минулом рату.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име