На евиденцији Бироа за запошљавање на Сокоцу, крајем 2018. години налазило се 1.635 лица, што је мање за осам одсто у односу на 2017. када је било 1.769 незапослених.

На Сокоцу је прошле године запослено укупно 400 лица, од којих девет са звањем мастер, 114 са високом стручном спремом, три са вишом и 142 са средњом стручном спремом, те 109 квалификованих и 21 неквалификовани радник.

У области дрвопрерађивачке индустрије у прошлој години запослено је 126 лица, у трговини 57 и по 34 у дјелатностима јавна управа и одбрана, здравствена и социјална заштита.

У 2017. години на Сокоцу је запослено 410 лица.

Према подацима које је Срна добила од Завода за запошљавање Републике Српске, Филијала Источно Сарајево, од укупног броја од 1.635 незапослених, међу лицима са високом стручном спремом највише је дипломираних економиста 39, дипломираних правника је 30 и дипломираних психолога 15.

Са средњом стручном спремом без посла је највише матураната гимназије, њих 175, потом шумарских техничара 85 и економских техничара 70, а код квалификованих радника највише је без посла столара 105, продавача 78 и возача 54.

Најтраженија занимања на Сокоцу, према информацији овог Завода, су медицински техничар, сјекач, мјерач дрвних сортимената, дипломирани економисти и дипломирани правници.

Дефицитарна занимања, према истом извору, су професор математике и физике и професор хемије.

По старосној структури међу лицима која се налазе на списку незапослених на соколачком Бироу, 434 има између 30 и 40 година, 322 од 40 до 50 година.

Од 1.635 лица са Бироа на посао више од девет година чека њих 503.

Како се наводи у информацији из Завода за запошљавање, на подручју општине Соколац лани је реализовано пет програма за запошљавање и самозапошљавање за које је одобрено укупно 641.400 КМ.

За Програм подршке запошљавању у привреди путем исплате подстицаја у висини уплаћених пореза и доприноса одобрена су средства 143.540 КМ за 80 лица.

Преко програма финансирања запошљавања и самозапошљавања дјеце погинулих бораца, демобилисаних бораца и ратних војних инвалида Војске Републике Српске “Заједно до посла” одобрене су 82.000 КМ за 17 корисника.

Кроз Програм запошљавања и самозапошљавања посебних циљних категорија у привреди запослено је 14 лица и одобрена укупно 61.000 КМ.

За Програм подршке запошљавању младих са високом стручном спремом у статусу приправника одобрено је укупно 354.860 КМ за 55 корисника.

На подручју општине Соколац тренутно се, према подацима Завода за запошљавање Републике Српске, реализује програм подстицања развоја предузетништва код младих до 35 година “Старт-ап” Српска из 2018. за који је Биро Соколац запримио девет захтјева.