Подјелом летака под називом „Игра у којој губиш“ обиљежен је мјесец посвећен борби против болести зависности. Основна намјера је подизање свијести становништва о штетном дјеловању психоактивних супстанци и мобилисање друштва за укључивање у активности на сузбијању њиховог кориштења. У летку едукативног садржаја приказане су основне упуте о томе шта су то опојне дроге, њихова штетна дејства, на који начин препознати конзумента опојних дрога и како поступити у тим случајевима.
Преко 210 милиона људи у свијету користи дроге, а од овог броја око 200.000 људи годишње умире од посљедица употребе дрога. Откако се дрога масовно проширила по свијету, али и у нашој земљи, највећи страх сваког родитеља је да његово дијете не крене путем наркоманије. Нажалост, заиста се дешава да млади веома рано из радозналости пробају психоактивне супстанце, а када схвате да постају зависни, већ буду у канџама опасног порока.
Надлежни упозоравају да велику опасност представља распрострањено мишљење међу младима да конзумирање „лаких“ опојних дрога није ништа страшно, а заправо представља почетак зависности и пут према тешким опојним дрогама и великим здравственим и животним проблемима. Такође, већина дјеце и родитеља није детаљно упозната са свим опасностима које носи конзумирање алкохола и опојних дрога и потребно је са њима константно радити на учењу о штетности конзумирања дрога, као и на препознавању онога ко користи те дроге.
У оквиру Центра за заштиту менталног здравља у Сокоцу, од 2014. године ординира и OST (опиоидна супституцијкса терапија) центар у коме се третман пружа особама са проблемом болести зависности. Према информацијама психолога Сузане Тодоровић, данас Центар ради по измјењеном режиму с обзиром да је пројекат којим је почео рад Центра завршен те се начин рада и финансирања значајно измијенио због чега је рад са оваквим пацијентима нешто умањенији.
– Проблем тиме постаје већи и ми као тим имамо потребу нагласити важност ове проблематике како на локалном нивоу, тако и шире, јер само у току ове четири године на третман у наш Центар јавило се нешто више од 70 пацијента. Бројка сама намеће закључак о тежини овог проблема, још кад се узме у обзир вјероватно исто толики број оних који нису били упућени у ову могућност лијечења, или оних који још увијек немају јасан мотив за почетак истог – наводи Тодоровић.
С обзиром да се од петнаестог новембра до петнаестог децембра обиљежава мјесец посвећен борби против болести зависности центар у кординацији са породичним љекарима (докторицом Невеном Цуровић) и средњошколским центром планира низ активности с циљем превенције и евентуалног упознавања са могућим третманом оваквих пацијента и лијечењем на нивоу наше заједнице.
– Као љекар породичне медицине могу да истакнем важност јединке породице у наведеном. Не само у смислу рјешавања проблема, већ и његовог зачетка. Међутим проблем не само установе, него и генерално цијеле средине је што се тема и даље сматра контроверзном, упркос чињеницама. Подаци се заташкавају под тепих, јер се сматрају страним и срамотним, док су смртни исходи посљедица предозирања, хиперпирексије (повећане температуре), дехидрације (губитак течности) и отказивања рада срца. Психотично, агресивно и аутоагресивно понашање захтијевају нажалост примјену снажних лијекова – рекла нам је докторица породичне медицине Невена Цуровић.