Др Томислав Таушан (1940-2018)

У Београду, 8. априла 2018. године, у 78. години живота преминуо је др Томислав Таушан, бивши управник Војне болнице у Сарајеву и Сокоцу, пуковник Војске Југославије и Војске Републике Српске.

Др Томислав Таушан рођен је 19. октобра 1940. године, у Гацку, у породици Ђорђа и Љубице Таушан. Растао је са браћом Богољубом и Милом и сестрама Славојком и Анђом.

Након ратних дешавања, Томислав Таушан је у Сарајеву, као одличан ученик, завршио основну школу и образовање наставио у Трећој гимназији. По завршетку гимназије уписао је студије медицине на угледном сарајевском Медицинском факултету. Био је запажен студент и факултет је завршио у року, 1965. године. Специјализирао је у Болници за плућне болести „Подхрастови“ у Сарајеву, након чега је три године радио у болници у Травнику. Послије рада у Травнику вратио се у Сарајево и радио у Гарнизонској амбуланти у Улици Ђуре Ђаковића. Амбуланта је пружала здравствену помоћ активним војним лицима и њиховим породицама. Када је у Сарајеву изграђена Војна болница, др Таушан је постао један од њених најугледнијих љекара и управник болнице.

У вријеме почетка распада Југославије др Таушан је имао прилику да као љекар ради у Љубљани. Могућност није прихватио и у мају, 1992. Године, напустио је Сарајево и дошао у Соколац, гдје је формирана Болница Главног штаба Војске Републике Српске, а др Таушан постављен за њеног команданта.

Болница у Сокоцу је на почетку рата развијена као санитетска јединица под ознаком 37. санитетског одреда. То је, према правилима ЈНА, била ратна јединица коју је кадровски и опремом требало да обезбјеђује Војна болница из Сарајева. Почела је са радом у априлу 1992. године, у новоизграђеном, незавршеном и неусељивом објекту судске психијатрије у Подроманији, са капацитетом од око 200 болесничких кревета. За потребе хирургије посебно су адаптиране просторије и опремљене за операционе сале ратне болнице. Почетак рада обезбиједила је хируршка екипа љекара и другог особља из Војне болнице Сарајево, којом је руководио пуковник др Драгољуб Лазаревић, начелник хируршког одјељења Војне болнице. Прве интервенције извршене су 6. априла 1992. године. Са формирањем ВРС, наредбом команданта Главног штаба ВРС од 16. јуна 1992. године, болница је преименована у Војну болницу Главног Штаба ВРС са сједиштем у Сокоцу. Основни задатак болнице био је лијечење рањеника Војске РС и болесних грађана.

За управника Војне болнице Соколац поставњен је прим. др Томислав Таушан, до 10. маја 1992. године, управник Војне болнице Сарајево, који је био и најзаслужнији за формирање болнице као и Болнице „Коран“ на Палама.

У најтежим ратним годинама, током грађанског рата, др Томислав Таушан био је први међу једнакима на истом великом задатку пружања помоћи рањеним борцима и цивилном становништву.

Од почетка рата, априла 1992. до 31. децембра 1995. године, у болници је извршено 17.620 оперативних захвата. Збринуто је десетине хиљада цивила и велики број војника и рањеника ВРС, обављено неколико десетина хиљада специјалистичких прегледа, лијечења и других интервенција.

По завршетку рата др Томислав Таушан радио је још пет година у Војној болници у Подроманији и 31. децембра 2001. године отишао је у пензију као пуковник Војске Југославије.

Др Томислав Таушан је, поред неколико хиљада спашених живота, иза себе оставио и угледну породицу врсних интелектуалаца.

Супруга Миомира је дипломирани правник; син Ђорђе љекар специјалиста који ради у Војномедицинској академији у Београду, а кћерка Александра је електроинжењер – ради у Бијељини. Унук Матија студент је медицине у Енглеској, а унук Никола је завршио архитектуру у Енглеској. Шестогодишњој Милици и шеснаестомјесечном Богдану преостаје да животни пут граде на сјећању на свог дједа, великог човјека и хуманисту.

Др Томислав Таушан сахрањен је 12. априла на гробљу Орловача у Београду.