Соколачки млекари у прошлој години испоручили су млекарама укупно 2.094.000 литара млека, што је 41 литар мање од рекордне количине остварене у 2016, али су пољопривредни стручњаци у локалној управи задовољни.

Виши стручни сарадник за пољопривреду у општини Соколац Славиша Кнежевић рекао је да је производња млека у прошлој години била изнад просека у поређењу са неколико претходних година, не рачунајући 2016.

Он је подсетио да је 2013. године на подручју Сокоца млекарама продато 1.204.000 литара млека, 2014. године – 1.681.000 и 2015. године – 1.616.000 литара.

– С обзиром на временске услове у претходној години, можемо бити задовољни оствареном производњом млека у 2017, тим пре што је око 200 произвођача од продатог млека и премија зарадило укупно 1.600.000 КМ – истакао је Кнежевић.

Додао је да су од премије, коју исплаћује ресорно министарство, 30 пфенинга по литру продатог млека екстра класе, произвођачи зарадили лани укупно око 458.000 КМ.

Кнежевић оцењује да је то прилично добра зарада за становништво ове локалне заједнице, додавши да су исплаћене премије за септембар прошле године.

Он је навео да на подручју Сокоца од пољопривредних произвођача млеко откупљују млекара „Пађени“ из Билеће и „Милкос“ из Сарајева.

– Укупан број произвођача млека лани се кретао од 188 до 201. Млекара “Пађени” лани је откупила 1.696.000 литара млека од 143 до 155 произвођача, а “Милкос” 398.000 литара од 43 до 50 произвођача – рекао је Кнежевић.

Он је задовољан што је 72 одсто од укупно испорученог млека било у екстра класи, на коју се добију премије од ресорног министарства Српске, посебно истакавши откуп сарајевске млекаре „Милкос“, где је проценат екстра класе био 91 одсто.

– Да се приметити, кроз анализу прикупљених података, да су екстра класу углавном остварили већи произвођачи млека, што указује да више пажње поклањају исхрани грла и квалитету млека – сматра Кнежевић.

Миле Лиздек са Равне Романије произвео је у прошлој години укупно 95.000 литара млека и већ је годинама, каже Кнежевић, најбољи произвођач на подручју општине Соколац.

Јадранка Којић из Подроманије је произвела 74.600 литара, Томислав Добриловић из Соколовића 54.000 литара, Бојан Обрадовић из Соколовића и Златко Дебелногић из Подроманије по 53.000 литара млека, а Саша Каповић из Потпећина 52.000 литара.

1 КОМЕНТАР

1. Treba naše proizvođače mlijeka edukovati i da se udruže i da proizvode sireve i ostale proizvode od mlijeka,da se po tome prepoznaju jer bi zarada bila puno veća,odvesti ih u Alpe u Švajcarsku da vide kako se to radi,zamislite koliko je bačeno i spaljeno okoraka i pilote dok nisu počele peletare da rade,dosta je da izvozimo sirovinu daj te da izvozimo gotove proizvode,za to treba vlast da se bori i pravi uslove bez obzira koja je.