За пројекат ревитализације Центра за промоцију пољопривреде на Сокоцу, према стратегији коју израђује Организација за храну и пољопривреду, потребно је четири милиона КМ, закључено је на састанку делегације чилеанског Националног института за агрономска истраживања и Ректората Универзитета у Источном Сарајеву.
Национални менаџер Организације за храну и пољопривреду у БиХ Владо Пијуновић рекао је новинарима да се на пројекту ревитализације Центра за промоцију пољопривреде на Сокоцу протеклих година ништа није могло урадити јер нису били ријешени власнички односи.
Пијуновић је навео да је то питање сада ријешено и да је Организација за храну и пољопривреду одлучила да изради стратегију ревитализације Центра, која би требало да буде готова до половине новембра.
“Стратегија покрива све сегменте, од тога колико се средстава треба уложити за ревитализацију зграда, колико за опрему, а колико за људске ресурсе”, истакао је Пијуновић и додао да је за ревитализацију потребно нешто мање од четири милиона КМ.
Он је нагласио да је и држава уложила већи дио новца у Центар, а да Министарство пољопривреде Републике Српске већ даје одређене мјесечне и годишње износе за овај центар.
Амбасадор Чилеа Вероника Чаин рекла је да ће Влада Чилеа у наредном периоду дати пуну подршку за ревитализацију Центра за унапређење пољопривреде Соколац.
Чаин је навела да њена земља ради на више поља и подручја, од људских права, владивине права, а од ове године је акценат на пољопривреди.
“Уз помоћ Организације УН за храну, довели смо неколико експерата из Чилеанског института за истраживање у агрономији у БиХ, како би пружили помоћ Центру за унапређење пољопривреде на Сокоцу”, истакла је Чаин.
Директор Националног института за истраживања у агрономији из Чилеа Хулио Калазих нагласио је да им је жеља да подијеле искуства, посебно када је ријеч о узгоју кромпира и разних других усјева, а све са циљем да се изврши ревитализација соколачког Центра.
Калазих је додао да ће представници Института пружити стручну помоћ јер се овај институт у Чилеу бави истраживањем области пољопривреде, а прије свега узгојем кромпира, сјеменског кромпира и осталог поврћа.
Проректор за међународну сарадњу Универзитета у Источном Сарајеву Дејан Бокољић каже да је данашњи састанак веома важан јер је Универзитет препознат као партнер који може да има значајну улогу у ревитализацији Центра.
Бокоњић је рекао да је добро што је и ФАО препознао значај и могућности развоја Центра и што је дошло до израде стратегије за ревитализацију Центра, у шта је укључен Пољопривредни факултет Универзитета у Источном Сарајеву.
Он је навео да је на данашњем састанку разговарано и о могућности размјене кадрова из Чилеа и Универзитета у Источном Сарајеву.
Центар за унапређење пољопривреде у брдско-планинском подручју Соколац, заједнички је пројекат Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, општине Соколац, Универзитета Источно Сарајево и Пољопривредног института Републике Српске.
Da se ja pitam ja bi za ta 4 miliona preselio Poljoprivredni fakultet na Sokolac jer ima sve uslove koji su potrebni,al eto „sreća“ja se ne pitam.
To bi bila prava stvar kada bi neko o tome razmisljao,zamisli te koliko bi falultet znacio gradu.Eto zadatka za savez za promjene