Иако је за шест мјесеци на подручју Сокоца мљекарама предато 975.850 литара млијека, за првих девет мјесеци ове године очекује се знатан пад производње због дугог сушног периода и низа пратећих проблема, наводе романијски мљекари.
На имању Саше Каповића, једног од највећих произвођача млијека на подручју Сокоца, прибојавају се да ће дуга суша узети свој данак и у области мљекарства.
Његова мини-фарма у селу Подпећине, недалеко од Сокоца, броји осам музних и неколико грла подмлатка, али биљежи осјетан пад производње.
“Посљедице суше осјетили смо већ од јула, а наше краве сада дају мање пет до осам литара млијека дневно по грлу”, истиче Каповић.
Он наводи да су у оваквим условима једино повећане масне јединице у млијеку, због смањене количине.
На својој фарми Каповић је, као и већина мљекара са овог подручја, већ почео да храни музна грла сијеном сакупљеним за зимску сезону, јер се трава на пашњацима осушила.
“Да невоља буде већа, оплодња крава касни, што је посљедица прошлогодишње појаве обољења плави језик, па је тиме упола смањена лактација код већине музних грла у односу на прошлу годину”, напомиње Каповић.
Са његовог имања за шест мјесеци ове године мљекари је продато укупно 28.400 литара сировог млијека и већ годинама је трећи на листи најбољих произвођача на подручју општине Соколац.
Зараду од млијека на Романији додатно оптерећује чињеница да произвођачи морају да издвајају и за концентровану храну, у недостатку траве на пашњацима због дуге суше, напомињу у локалном Удружењу произвођача млијека и меса.
Виши стручни сарадник за област пољопривреде у општини Соколац Славиша Кнежевић сагласан је са мишљењем мљекара да ће суша оставити дубок траг у производњи млијека и увећати трошкове његове производње у другом дијелу године.
“Истина, у првих шест мјесеци ове године производња од 975.850 литара млијека је благо увећана у односу на исти период прошле, која је била рекордна са 951.750 литара, али ће се суша значајно одразити на производњу у јулу, августу и септембру”, објашњава Кнежевић.
Он истиче да су временске прилике у првом полугодишту 2017. године ишле наруку сточарима на овом подручју, па су обезбиједили велике количине квалитетне кабасте хране, захваљујући све чешћој употреби роло-балера.
Кнежевић наводи да се производњом и продајом млијека на подручју Сокоца бави око 220 пољопривредника. Он упозорава да број произвођача опада, али да, истовремно, “окрупњавају” велики произвођачи и производе све веће количине млијека.
“На повећање производње млијека веома повољно би утицала редовна исплата премија из ресорног министарства Српске, које касне по неколико мјесеци, али и нека од мјера за ублажавање посљедица овогодишње суше”, оцјењује Кнежевић.
У локалном Удружењу произвођача млијека и меса истичу да је током протеклих пола године на подручју ове општине у откупу млијека предњачила билећка мљекара “Пађени” са 777.000 литара, у односу на сарајевску мљекару “Милкос” са 198.000 литара.
Најбољи произвођач млијека на подручју Сокоца у првих шест мјесеци ове године је Миле Лиздек са 56.460 предатих литара. Слиједе га Јадранка Којић са 29.600 и Томислав Добриловић са 26.000 литара.