Представници словеначке фирме „GGE ESCO“ чије је сједиште у Београду посјетили су данас општину Соколац, како би разговарали са начелником Милованом Бјелицом о могућности улагања у пројекат „Систем даљинског гријања са когенерацијом на биомасу у Сокоцу“.
„GGE ESCO“ д.о.о је инжењеринг и консалтинг предузеће, специјализовано за примјену савремених технолошких рјешења у области електроенергетике и термоенергетике. Осим ових услуга, компанија се бави и инвестицијама у енергетску ефикасност.
– Ми и код приватних и код јавних потенцијалних инвенститора наступамо на начин да обезбиједимо у цијелости финансирање инвестиције која се увијек тиче уштеда у енергији. Радимо тако што осмислимо пројекат, исфинансирамо га у цијелости и гарантујемо кроз једно одређено вријеме за уштеде у енергији и у финансијском смислу. Веома смо заинтересовани да инвестирамо наша средства у Пројекат когенерације на биомасу у Сокоцу . То је пројекат који би обезбиједио снабдјевање топлотном енергијом већег дијела општине Соколац, а уједно би се производила и струја која би се продавала у мрежи. Инвестиција би у потпуности дошла од стране „GGE ESCO“, наравно под условом да понудимо најјефтинију цијену топлотне енергије на тендеру, рекла је директорица „GGE ESCO“ доо Београд, Анкица Барбулов.
Пројекат „Систем даљинског гријања са когенерацијом на биомасу у Сокоцу“, који је актуелан у протекле четири године, све је ближи својој реализацији. Пројекат је подржала EBRD – Европска банка за обнову и развој, а оправданост за реализацију овог пројекта дала је и Влада Републике Српске и Министарство спољне трговине и економских односа БиХ. Процијењена вриједност овог пројекта износи 15,2 милиона конвертибилних марака, а реализоваће се као јавно- приватно партнерство.
Према Уговору дужност приватног партнера, тј. потенцијалног инвеститора је да обезбиједи новац за финансирање овог пројекта, док је дужност јавног партнера да у уговорном периоду од седамнаест година, плаћа рачун за испоручену топлоту.
Начелник општине Соколац Милован Бјелица рекао је да је пројекат Когенерација на биомасу за даљинско гријање у Сокоцу од великог значаја за становништво општине, јер би се на тај начин трајно ријешило централно гријање.
Изградњом когенерацијске енергане у Сокоцу на систем даљинског гријања могао би се прикључити велики број објеката и стамбених јединица које до сада нису имале даљинско гријање. Капацитет енергане, која би била инсталирана у Сокоцу, износио би 4МW топлоте и 1МW електричне енергије.