Савез удружења дрвопрерађивача сарајевско–романијске и горњедринске регије наставља раније започете протесте и прелази на радикалније облике борбе да заустави сиромашење овог дијела државе. Наредне седмице, можда већ у понедјељак, дрвопрерађивачи ће блокирати, како се претпоставља, саобраћајнице.
Предсједник Савеза Бране Витомир не жели открити детаље, али каже да се иде на тоталну блокаду.
– Шта ће бити блокирано је тајна, јер ако кажемо раније неко ће се спремити да то покуша спријечити, тако да ће то бити одлучено у року од сат времена – појашњава Витомир.
Подсјетимо, дрвопрерађивачи из источне РС прије неколико дана организовали су масовне протесте на Сокоцу, као знак противљења одлукама Шума РС да на позицију Шумског газдинства Романија именује Рајка Булајића. На тај начин би се, истичу, наставила пљачка општина са истока из којих се трупци одвозе у друге дијелове БиХ, па и извозе углавном за Србију, док локални прерађивачи немају довољно сировина.
– Они су испунили наш захтјев да се пониште уговори са фирмама које су извозиле грађу ван граница БиХ. То су „покупили“ са царинских декларација и видјели ко се бави тим. Удовољили су и захтјеву да Булајић не буде именован, али су предложили момка против којег ми немамо ништа, али имамо против оних који га инсталирају јер он ће бити продужена рука њихова и радиће се као и до сада. Требао је да дође неко из врха, чак и Додик, да причамо с њим, али он се оглушио и ми идемо даље. Слиједеће седмице, можда већ у понедељак тотална блокада. Ми не одустајемо по цијену живота, јер цијели је исток осиромашен. Именовање директора само је повод, кап која је препунила чашу. Ево док причамо поред мене наилази камион који грађу одавде вози за Крајину. Ми немамо довољно количина а они све живо одвезоше – истиче Витомир.
Дрвопрерађивачи инсистирају да се сировинама из шума око Сокоца, Хан Пијеска, Вишеграда, Рудог, Рогатице и других градова најприје снадбију домаћи погони, те да се преиспита одговорност руководства Шума РС које је, како кажу, неодговорно одлучивало о кадровској политици, расподјели сировина и није санкционисало препродају и извоз трупаца.
И поред огромног богатства на њиховом подручју, општине са истока су све сиромашније, одлазак становништва се наставља па већина њих данас има мање становника него икада у својој историји.