Директор предузећа „Шуме Републике Српске“ Ристо Марић најавио је да ће почетком маја ово предузеће успоставити контроле код Вишеграда и Фоче, према граници са Србијом, да би евидентирали оне који извозе трупце умјесто готовог производа или полупроизвода.

„Ми не можемо контролисати извоз, али можемо евидентирати оне који извозе трупце, а не прерађен производ. Они ће бити санкционисани тако што за њих у наредној прерасподјели неће бити сировине“, рекао је Марић за „Независне новине“.

Он је навео да „Шуме Српске“ имају интерну контролу, али да не могу на саобраћајницама контролисати товаре, те да држава преко својих органа треба да преконтролише све што је неопходно да би прометовање од шума ка купцу и извоз буду стављени у законски оквир.

Марић је истакао да је предузеће спремило нови информациони систем који прати процес од израде шумскопривредне основе и дознаке до сјече, извоза и крајње продаје.

„Сам наш производ ће бити праћен. Сваки наш трупац ће имати баркод са плочицом и свака контрола са новим информационим технологијама моћи ће да покаже шта се вози, у којој количини и о којој класи и врсти дрвета је ријеч“, објаснио је Марић.

Он је навео да су највећи проблеми у пословању оптерећење у броју радника, те сумњива и спорна потраживања од 2009. до 2013. године, које треба покрити, а требало би да буду испоштована према локалним заједницама, добављачима и извођачима.

Марић је навео да су у фази израде правилника о унутрашњој организацији и систематизацији, те истакао да неће бити вишка радника, већ да ће сви радници наћи мјесто под „кровном јавног предузећа“.

Када је ријеч о пословним резултатима, Марић је рекао да су „Шуме Републике Српске“ завршиле 2015. годину у плусу од готово 10 милиона КМ, први пут у посљедњих десет година, док је прошла завршена са више од четири милиона КМ.

„У овој години очекујемо позитивно пословање и плус од осам до 10 КМ“, рекао је Марић.

Према његовим ријечима, предузеће „Шуме Републике Српске“ су производно-финансијски план у посљедње три године испуниле у проценту од 103 одсто.

„Сјеча и извоз су били 106 одсто, а наплативост 98,7 одсто, што говори да `Шуме Српске` с овим радом и мјерама, које је Влада прописала, у наредне три године може да буде једно од водећих јавних предузећа у Републици Српској“, закључио је Марић.

2 КОМЕНТАРА

  1. Sada mi ništa nije jasno,duguju opštinama milione a posluju u dobitku 10 miliona,opštine duguju za doprinose,zdravstveno i plate i dr.samo znam da je svako svakom dužan.

  2. Izgleda da novca u šumama napokon ima,i to je dobro,zapitaj mo se onda šta se do sada radilo i gdje su pare,a na vlasti su bili i ovi i oni,jedino još nisu bili na vlasti zajedno.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име