У сврху очувања шумског комплекса и побољшања квалитета шума, Шумско газдинство „Романија“ Соколац, са доласком прољећа, и ове године организовало је редовну акцију пошумљавања.
У акцијама учествују радници Шумског газдинства на више локација на подручју општине Соколац.
Технички директор Драган Видојевић рекао је да је организовано дводневно пошумљавање на површини од 15 хектара голети и 6 хектара унутар високих шума.
– У току два дана биће засађено 27.000 садница на површини од 10 хектара, на локалитетима Радне јединице „Соколац“ и Радне јединице „Студена гора“. Унутар високих шума на подручју Радне јединице „Палеж“ засадиће се 3.000 садница, на површини 3 хектара. У оквиру ове акције планирано је да се засади 21.000 садница смрче нисула 2+0 и 10.000 садница црног бора 2+0. Саднице су прве класе, а набављају се из Центра за сјеменско – расадничку производњу Добој – расадници Вишња и Станари. Морам да нагласим да смо претходно извршили пошумљавање на подручју општине Источни Стари Град, гдје је засађено 4.500 садница, на површини од три хектара – додао је Видојевић.
У акцији учествује између 120 и 140 радника Шумског газдинства „Романија“.
– Ангажовани су сви запослени и то је један вид уштеде средстава у предузећу. Радници су учествовали у акцији, а процес производње није трпио због пошумљавања. Допринос у пошумљавању дало је двадесетак радника Дирекције Јавног предузећа „Шума РС“ а.д. Соколац – казао је технички директор газдинства.
Пошумљавање је вјештачки облик подизања шума садњом садница или сјетвом сјемена, али постоји још разлога због којих је оно значајно.
– Организовање ових акција је значајно зато што представља уљепшавање животне средине, озелењавање површина и комплетирање шумског комплекса. Сам процес пошумљавања тече тако што се прво приступа припреми терена. Прије свега, морају се очистити површине, а уколико су чисте онда се скида коров – истакао је Драган Видојевић.
Потребно је између 80 и 120 година да једна садница израсте у зрело дрво.
– Раст дрвета зависи од врсте и квалитета. Наравно, стручна колаудација, односно контрола садница, врши се сваке друге и пете године. Није дефинисано колико често треба вршити пошумљавање, то се ради све док се не засаде празне површине. На подручју које покрива ШГ „Романија“, према програму, на годишњем нивоу врши се пошумљавање на површини од 40 хектара – рекао је Видојевић.
Он је додао да је тренутно највећи проблем са којим се суочавају сушење шума, што је уједно и највећи проблем у свијету када је у питању област шумарства.
– Тренутно стање у којем се наше шуме налазе није на завидном нивоу, али није ни лоше. Највећи проблем представља сушење састојина смрче усљед дјеловања поткорњака. Превентивне мјере које предузимамо у борби против суше су постављање фермонских клопки и фермонских апарата. Поред тога, у прољетном периоду потенцијална опасност су пожари који су у већини случајева производ људског немара. Велике површине су захваћене пожарима, с тим што до сада нису биле угрожене шуме, ризични су били само рубни дијелови – казао је технички директор.
Из Ватрогасне јединице Соколац стижу похвалне ријечи када је у питању ангажованост радника ШГ „Романија“ у већини интервенција.
– Према плану и програму, рјешавање и санирање пожара једно је од кључних питања које разматрамо. Имамо осам радника посматрача, који јављају када треба интервенисати и обично су наши радници први који стигну на лице мјеста – навео је Видојевић.
Укупна вриједност радова, који се врше у оквиру прољећне акције пошумљавања, износи 52.819 КМ. По завршетку ових послова, ШГ „Романија“ наставља са даљим извршењем задатака, који су предвиђени у годишњем плану и програму, како би годину завршили успјешно производно и финансијски.