Завод за форензичку психијатрију на Сокоцу ових би дана требао примити прве психички обољеле затворенике који су починили најтежа кривична дјела, потврдила је Марина Бакић, портпарол Министарства правде БиХ.
На тај начин коначно би требало бити ријешено питање адекватног збрињавања ових особа, а како објашњава Бакић, трошкове њиховог смјештаја плаћаће установа која их упућује.
Стављање Завода на Сокоцу у функцију од огромне је важности за систем извршења кривичних санкција БиХ, јер се особе којима је неопходна стручна, медицинска помоћ, годинама налазе у неадекватном смјештају, у казненопоправним заводима или другим установама. Такође, радом ове установе биће испуњене и обавезе из одлуке Суда у Стразбуру да се омогући адекватан третман особама које су кривична дјела починиле у стању смањене урачунљивости.
Бакић је појаснила да су коначно сви услови за рад испуњени те да се чека одобрење Владе Републике Српске да установа почне с радом.
– Усаглашавају се цијене смјештаја за боравак особа. Такође, медицинско особље које ће радити на Форензичкој психијатрији морало је ићи на додатну доквалификацију – казала је Бакић.
УТИЦАЈ ОПИЈАТА
Форензичка психијатрија је у систему здравствених установа Републике Српске, али ће служити свим затвореницима из БиХ којима је ова врста здравственог збрињавања неопходна.
Комплетан објекат реконструисан је у складу с највишим европским стандардима који се тичу сигурности, хуманости и заштите људских права особа које ће боравити у тој установи. Највећи број запослених чиниће медицинско особље, прије свега психијатри и психолози.
– Тренутно имамо више од 150 форензичких пацијената. Ријеч је о особама које су кривична дјела починиле у стању смањене урачунљивости, под утицајем опијата, а којима ће на овај начин бити омогућен адекватан програм лијечења – додаје Бакић.
ПАЦИЈЕНТИ ЛЕДЕ КРВ У ЖИЛАМА
Међу онима који би требали бити смјештени у Завод на Сокоцу је и Недим Фејзић, који је 14. маја 2010. године у крвавом походу у селу Хлапчевићи код Високог усмртио три особе, а ножем повриједио осам, од чега четверо дјеце. Фејзић се у прошлости лијечио у установама за психичке болеснике, а у тренутку масакра био је пијан. Напад је починио ножем. Један од оних који су својим злочином згрозили јавност, а који би такође требао бити смјештен на Сокоцу, јесте и Томислав Петровић. Он је 29. маја 2008. убио шест блиских рођака и комшија у тузланском селу Трстје те тешко ранио возача аутобуса.