Након што су прије двије године упућени на чекање без икаквих додатних информација, радници Акционарског друштва за прераду дрвета „Нова Романија“ Соколац окупили су се крајем октобра, ко зна по који пут, да чују оговор на питање „Куд плови овај брод ?“ .

novaromanija09112016

Плату нису примили посљедње три године, радни стаж и све друге обавезе су остале неплаћене у још дужем периоду, а њих шездесетак не зна каква им је даља судбина. Након упућивања на чекање октобра 2014, уз обећање да ће Министарство индустрије, енергетике и рудараства РС уз помоћ Влада РС ријешити нагомилане проблеме у пословању, све је остало по старом. У међувремену, мањи број радника је стекао услове за пензију, али обавезе према држави нису плаћене, тридесетак радника је нашло ухљебљење у двије фирме које су закупиле дијелове бивше РЈ Финална прерада у кругу „Нове Романије“. Преостали радници су без примања и наде да ће држава ријешити проблем.

– Према подацима које имамо, радницима се до прије четири мјесеца дуговало око 750.000 КМ, али до сада се тај износ знатно увећао. Кап у пуној чаши наших надања прелиле су приче да се имовина нашег предузећа извози из круга без отпремнице и распородаје. Имамо податак да је посљедњи пут, 8. септембра ове године, из круга изашао камион пун опреме, без одлуке Надзорног одбора, што је чуварска служба само евидентирала – каже предсједник Синдикалне организације у „Новој Романији“ Вељко Жугић.

novaromanija09112016_2

Он тврди да већ годинама упозоравају све битне субјекте у заједници да имовина овог предузећа није заштићена и да се продаје у бесцјење, док обавезе према радницима остају залеђене. Покуцали су на многа врата и подносили пријаве, али , како кажу, није било одговора. Међутим, недавно обраћање првом човјеку Основног суда у Сокоцу, тврди Жугић, уродило је плодом, па су ових дана обавијештени, захваљујући Служби за бесплатну правну помоћ из Бијељине, да је донесен закључак према коме ће 7. новембра ове године у кругу ,,Нове Романије“ судски извршилац пописати покретне ствари (имовину) ради пљенидбе и наплате дуга од 26.296 КМ за прву групу радника.

Како је предсједник Синдикалне организације информисао раднике, пљенидба и наплата дуговања за раднике биће организована у неколико група, што је код радника у старту изазвало неповјерење и незадовољство јер се прибојавају да посљедња група неће имати шта продати.

И помоћник министра за индустрију у Влади РС Душко Гојић, који је присуствовао овом скупу, препоручио је радницима „Нове Романије“ да обрате пажњу код судских пресуда да треба сви да имају једнак удио у наплати потраживања, а не по групама. Тај вид рјешавања проблема, према његовом мишљењу, зависи од адвоката и лобирања појединих радника. У ресорном министарству су покушавали ријешити судбину „Нове Романије“, па су се одлучили на реструктурисање дуга у акције, у двије емисије, при чему је у трећој емисији извршена конверзија потраживања у акције номиналне вриједности 1.000.020 КМ, а у четвртој – 4.970.782 КМ. Инвестиционо- развојна банка РС је расписала два јавна позива за продају акција државног капитала у овом предузећу, али није било заинтересованих купаца.

– На први тендер се нико није јавио, а на други ниједан од три заинтересована купца није предао валидну документацију. Трећи тендер, који се спрема са другим критеријима, почеће првом половином децембра. Ургентно радимо на продаји ,,Нове Романије“.  У међувремену разговарамо са свим привредним субјектима у свим крајевима РС и Србије, да привучемо инвеститора да покрене производњу, што је примарно Влади РС. Покретањем производње била би ријешена потраживања према радницима. Размишљамо и о продаји имовине Предузећа парцијално – најавио је Гојић.

Према његовим ријечима, уколико ни на децембарском тендеру не буде заинтересованих купаца, „Новој Романији“ преостаје увођење новог стечаја, што је посљедња мјера која се у оваквим условима примјењује. Грански синдикат шумарства, прераде дрвета и папира РС очекују да одговорни у што краћем року кажу каква је судбина радника „Нове Романије“ и како ће бити намирена њихова потраживања, те да овај састанак буде прекретница у рјешавању проблема у Предузећу. Један од закључака са овог скупа једа је неоходна детаљна истрага о стању и заштити имовине Предузећа. Менаџмент „Нове Романије“ негирао је наводе из Синдикалне организације о незаконитим работама и отуђивању имовине, који су изнесени на овом скупу, тврдећи да је ријеч о активностима вођеним према закључцима Надзорног одбора Предузећа и поступцима који немају везе са нелегалним радњама, што су, према ријечима директора Наде Амовић Мачар, потврдили и одговарајући органи.

Ако је судити према мишљењу већине радника, поновно оживљавање производње у дрвопрерађивачком кругу у Сокоцу било би најбоље рјешење за све, јер куповина дијела стечајне имовине Предузећа 2008. године, од стране Владе РС, има неколико позитивних страна. Једна од њих је да је скоро половина запослених у Предузећу испунила услове за пензионисање.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име